Průlom ve výživě? Brambory prosperující v zasolených půdách

Zemědělský výzkumný ústav v holandském Texelu dosáhl významného úspěchu. Podařilo se mu vyšlechtit odrůdu brambor, která bez sebemenších problémů dobře prosperuje v zemině s vysokou koncentrací soli.

„Lidstvo pěstuje brambory už 8500 let, ale pořád nás mají čím překvapit.“ Zdroj: Scott Bauer/ USDA ARS
„Lidstvo pěstuje brambory už 8500 let, ale pořád nás mají čím překvapit.“ Zdroj: Scott Bauer/ USDA ARS

A protože zasolené půdy nejsou problémem jen na evropském pobřeží Atlantiku, zaslali otestované vzorky sadbových brambor i do Pákistánu.

„Zasolené půdy jsou obecně považovány za extrémně nehostinné prostředí, ve kterém nemůže vzejít a prosperovat prakticky žádná hospodářsky užitečná plodina,“ říká Arjen de Vos, jeden z holandských rostlinářů.

Samotný výsledek nebyl úplně otázkou plánovaného výzkumu, ale jak odborníci z Texelu připouštějí, spíše dílem náhody. Na experimentálních plochách byly vysazeny brambory do míst, kde se s nimi rozhodně nepočítalo.

Některé odrůdy si ale vedly v zasoleném prostředí o poznání lépe, a tak byl v následujícím roce na malé pokusné ploše zahájen pokus s jejich křížením, za účelem získání požadovaných vlastností.

Výzkum vůči soli tolerantních hlíz nebyl ani nadále hlavním výzkumným záměrem ústavu. „Pořád jsme si říkali, že něco děláme špatně,“ říká de Vos. „Není přece opravdu možné, aby se tyto šlechtěné brambory udržely v zasoleném prostředí. První rok jsme si raději nechali výsledky experimentů pro sebe, a zkusili to ještě jednou, abychom se vyvarovali omylu.“

Úroda následujícího roku ale byla masivní, a tak texelští výzkumníci vyšli se svým objevem na světlo. A jak to chutná na talíři? Chuťově jsou vypěstované hlízy o něco sladší, než bychom asi od brambor pěstovaných v salinní půdě čekali.

Původní drobná náhoda ale může znamenat velkou změnu v oblasti výživy obyvatel celé planety. Přibližně 250 milionů lidí na celém světě totiž žije přímo na zasolených, neúrodných půdách. Brambory z Texelu by tu mohly doslova zachraňovat životy.

„Některým zemědělcům v Holandsku může tato odrůda pomoci k větší konkurenceschopnosti na evropském trhu, ale vzdušnou čarou o 5600 kilometrů dál může změnit život lidem docela,“ uzavírá de Vos.

V prosinci 2014 tak poslali Holanďané do pákistánského Sindhu pěkný vánoční dárek. Nákladní loď sem přepravila 6000 tun sadbových brambor vůči soli odolné odrůdy.

Sdílet: