Jak chutná pivo uvařené z vody v kanalizaci?

Děláte svou práci dobře? Skutečně věříte, že to co se vám během pracovního procesu rodí pod rukama, je kvalitativně v pořádku? A jste schopni to veřejně dokázat? Zaměstnanci a vedení společnosti Clean Water Services (CWS) v oregonském Hillsboro se toho rozhodně nebojí.

„Pivo vyrobené z kanalizační vody bude podíváno jen v rámci řízených degustací, do národní prodejní sítě se nedostane.“ foto: yamada taro, licence public domain
„Pivo vyrobené z kanalizační vody bude podíváno jen v rámci řízených degustací, do národní prodejní sítě se nedostane.“ foto: yamada taro, licence public domain

Už druhým rokem pořádají ochutnávky limitovaných edicí piva, vyrobených z vody recyklované v jejich čistírnách odpadních vod.

Pití recyklované vody není žádnou mimořádnou novinkou. Dělají to přece elitní vojáci-průzkumníci v pouštích, kosmonauti, technicky dobře vybavení vědci v džungli, ale že by někdo, postavený mimo podobné extrémní situace, dobrovolně koštoval pivo z vody, která ještě před nedávnem protekla ze záchodu kanalizačním potrubím až do čističky?

„Už dlouhou dobu jsem pozoroval, že lidé trpí takovou zvláštní amnézií, selektivní ztrátou paměti,“ říká Bill Gaffi, generální manažer společnosti CWS Hillsboro. „Trpí představou, že voda, která k nim přiteče vodovodním potrubím je už z principu čistá, a poté co se přiblíží výlevce v umyvadle, se automaticky mění na špinavou, znečištěnou.“

Celá věc je ale podle Gaffiho mnohem složitější, a voda která opouští jím spravované městské čističky je prý často mnohem čistější, než ta která k lidem přitéká potrubím. „Dosavadní historie vody je přitom úplně irelevantní, jediné na čem záleží, je její kvalita,“ říká Gaffi.

Silná slova? V CWS se nebojí dokázat jejich sílu vlastním příkladem. Loni poprvé oslovili s netradiční zakázkou několik místních pivovarů, a uspořádali první soutěž ve vaření piva se zvýšeným podílem recyklátu z čističek CWS.

Na podzim 2014 degustační soutěž vyhrál malých pivovarů sládek Ted Assur, který s pomocí ardenských kvasnic a 30 % „vody z toalety“ vyrobil pivo, které bylo chuťově velmi blízké holandskému ležáku. Letos soutěž proběhne opět, ale podíl recyklované vody bude tentokrát stoprocentní.

„Je dobré si uvědomit, že například voda vycházející z naší čističky Forest Grove TP byla ošetřena celou sérií technologií,“ popisuje Gaffi. „Reverzní osmóza, ultrafiltrace, zvýšený stupeň oxidace (spolu s ultrafialovým zářením). Ta voda je natolik čistá, byť jednou protekla toaletou, že je čistější než ta, kterou pijete doma.“

Super-čistá voda, splňující ty nejnáročnější federální standardy, představuje nemalý problém pro pivovarníky. Ti do ní musí přidat určité množství solí a dalších minerálů, aby se chutí přiblížila vodě využívané v německých nebo belgických pivovarech.

4 komentáře: „Jak chutná pivo uvařené z vody v kanalizaci?

 • 15. 3. 2015 (5.00)
  Trvalý odkaz

  Tak reversní osmoza je docela energeticky náročná v čr se pokud vím u čisčitěk nepoužívá. Používá ji určitě botanická zahrada v Praze, ale na pitnou vodu.

  Reagovat
 • 13. 3. 2015 (9.20)
  Trvalý odkaz

  například hormonální antikoncepci nikdo z vody zatím odstranit neumí, takže každý správný feminizovaný samec pije toto pivo….

  Reagovat
  • 13. 3. 2015 (14.42)
   Trvalý odkaz

   Umí, ale je to tak energieticky náročné že se to prostě nedělá. Zajímavé by bylo podívat se na to jak se to chová právě po reversní osmóze, je možné že ta by měla být schopná ji odstranit.

   Reagovat
 • 13. 3. 2015 (9.05)
  Trvalý odkaz

  A má to navíc výhodu, že není třeba tolik přísad nebo dokonce barviv…..

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *