V Indonésii vyrábí papír z recyklovaného sloního trusu

Indonéská organizace Taman Safari Park, která sdružuje tři zoo-safari z Bogoru, Pasurianu a Bali, se rozhodla využít nevšední potenciál, který v sobě nese jinak nepříliš zajímavá surovina. Tu produkuje každý den zažívací trakt chovaných slonů, a za jeden týden jí „vyrobí“ přibližně osmnáct tun.

„Průměrný dospělý slon vyprodukuje za jeden den asi 180 kilogramů trusu.“ Zdroj: Radomír Dohnal
„Průměrný dospělý slon vyprodukuje za jeden den asi 180 kilogramů trusu.“ Zdroj: Radomír Dohnal

Ano, v prodejně suvenýrů šamanských parků si můžete koupit papír vyrobený ze sloního trusu.

Přitáhnout zájem veřejnosti k problematice vymírajících slonů, jež jsou decimováni pytláky slonoviny, zbavit se rozměrného a nevonného odpadu a zároveň i trochu vydělat.

Jistě, o peníze tu jde asi až v první řadě, ale je pravdou, že správa safari-parků teď nejen ušetří za odvoz sloního trusu, který byl dříve zčásti kompostován, ale zároveň vydělá i nějaké peníze na provoz svých zařízení.

Návštěvníci si totiž tento netradiční suvenýr, ať už v podobě sešitů, volných listů nebo recyklovaného balicího papíru zamilovali.

Tropická Indonésie nemůže využít stejné metody, jako například pražská Zoo, která sloní trus odprodává jako přírodní hnojivo. Jedná se zde o běžně dostupný materiál. To se ale nedá říct o papíru, o jehož odběr z Taman Safari Park už projevily zájem i některé místní vzdělávací instituce.

Proces vlastní výroby je přitom velmi prostý, a můžeme říci ekologický. Sloni totiž zpracují ve svých rozměrných útrobách jen asi 50% rostlinné potravy, a zbytek vylučují v podobě natrávené vlákniny.

Pro ošetřovatele, kteří musí každý den po slonech uklízet, se vlastně nic nemění. Jen s naloženými kolečky zamíří místo hnojiště do haly, kde je sloní trus rozebrán, a uvařen v horké vodě. Tím se jednak zahubí přítomní mikroby a základní surovina pro výrobu papíru se zbaví zápachu, ale zároveň tím natrávená vláknina ještě více změkne.

Tento materiál je poté rozmixován, a výsledná kaše je navrstvena na lis, kde prosychá do té doby, než jsou z ní vyřezány jednotlivé listy. Z jednoho metráku sloního trusu je možné vyrobit až 250 listů formátu A3.

Ekonomické zhodnocení produktu, o nějž nikdo neměl zájem a jehož zásoby jsou ve své podstatě nekonečné, posunulo Taman Safari Park na vyšší úroveň. Celou recyklační, či spíše up-cycle technologii nyní hodlají adoptovat i další parky a zoologické zahrady.

Inhabitat.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *