Město Rotterdam ve Skotsku ukazuje, jak se hospodaří s vodou

Ve střední Evropě je voda všude kolem nás, a proto obvykle nemáme ve zvyku ji považovat za nějakou mimořádnost. Jenže klimatické změny si vybírají daň i na proměně stávajícího, dosud stabilního, vodního režimu.

„Na to, aby voda jen tak po dešti odtekla do kanalizace, je až příliš vzácným zdrojem.“ Zdroj: DoepelStrijkers
„Na to, aby voda jen tak po dešti odtekla do kanalizace, je až příliš vzácným zdrojem.“ Zdroj: DoepelStrijkers

Uvědomit si množství a význam vody kolem nás, i to jak účelněji s ní hospodařit, nyní ukazuje miniaturní pavilon v Edinburghu.

Holandská expozice na edinburghském Mound Square, vytvořená v rámci Pop-Up Cities Expo, je skutečně minimalistická.

Představený Rotterdam Watershed se skládá z jednoho volně přístupného zastřešeného objektu, který je sestaven z 2400 recyklovaných PVC trubek.

Mohlo by se zdát, že za takovým materiálem se nemůže skrývat žádný nápad, ale designéři ze studia DoepelStrijkers se překonali. Trubky vytváří střechu i vlastní kopuli miniaturního průchozího dómu, jehož podlaha je vodní nádrží.

Průchozí je po mozaice několika nášlapných kamenů. Jednotlivé seříznuté trubky jsou na střeše zaplněny vegetací a celý objekt zůstává téměř nečinný, alespoň než začne trochu pršet.

Tehdy se ale celá stavba dává do pohybu: voda je zadržována kořeny rostlin, a postupně prokapává až ke stropu, odkud se zvolna spouští dolů, na vodní hladinu. Jak podotýkají sami architekti, v průběhu Pop-Up Cities Expo by se měla podlaha/nádrž zaplnit až 1500 litry vody.

Expozice Rotterdam Watershed přitom názorně dokládá, kolik vody vlastně naprší na jednotku plochy, i jak je možné ji účinně v půdě zadržet.

Z trubek ve stropu totiž „prší“ dlouhé hodiny poté, co už venku déšť ustal. Vegetační kryt namísto betonového nebo asfaltového povrchu vodu zadrží, a uchová ji pro horké dny.

„Město Rotterdam je v Evropě vyhlášené svým aktivním přístupem, s jakým se pouští do nových a inovativních konceptů boje proti klimatickým změnám,“ říkají DoepelStrijkers. „A přesně tohle náš pavilon ilustruje. Dokládá hravou formou, jak se v Rotterdamu díváme na vodu a co pro nás znamená.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *