Veletrh ECOWORLD představí domy ze slámy i loď z odpadků

Rady, jak žít šetrně a chránit životní prostředí, nejnovější poznatky o přírodě či obnovitelných zdrojích doplněné o názory odborníků, praktické ukázky i filmové projekce. Tato a mnohá další lákadla čekají na příznivce života odpovědného vůči svému prostředí na 4. veletrhu ekologie a udržitelného rozvoje ECOWORLD.

ECOWORLD je součástí veletrhu Biostyl 2012, foto: Biostyl
ECOWORLD je součástí veletrhu Biostyl 2012, foto: Biostyl

Klíčovými se pro letošní ročník stanou obory, jejichž existence a budoucnost aktuálně vyvolává celospolečenské otázky: bioobaly, alternativní energie, zelený marketing a další.

ECOWORLD je jedním ze čtyřlístku veletrhů, které se uskuteční v rámci BIOSTYL 2012 ve dnech 20. – 22. dubna v prostorách Průmyslového paláce v Praze – Holešovicích. Návštěvníci se mohou těšit na řadu přednášek a konzultací s odborníky, prezentace ekologických projektů, ale rovněž na množství produktů, které bude možné na místě zakoupit za příznivé veletržní ceny.

Lákadlem budou například přednášky o bydlení v domech z balíků slámy nebo o léčivé energii ukryté pod kůrou stromů. Na ekologickou péči o dítě a kontaktní rodičovství se zaměří přednáška Ekodítě. Pod pojmem WWOOFING je pro změnu ukryt projekt, který návštěvníky zavede na dobrodružný výlet po zahraničních ekofarmách, kde se mimo jiného dozví o výhodách nové originální formy odběru přímo od zemědělců.

Projekt Zeměloď neboli stavění lodi z použitých obalů se stane inspirujícím pro oko i zamyšlení. Množství lahůdek slibuje jedna z hlavních náplní ECOWORLDU – veletržní kino se sekcí Ozvěny EKOFILMU a dalšími snímky s tematikou přírody a ekologie. Uvedeny budou například filmy režiséra Viliama Poltikoviče, známého díky spolupráci s Jaroslavem Duškem, nebo dokumentárně laděný Rok konopí – Year of Mari©huana, který zde bude exkluzivně promítán den po nasazení do českých kin.

„Spotřebitelé začínají stále častěji vyhledávat zboží denní spotřeby, které je ohleduplné ke zdraví i k přírodě. Naším záměrem je prostřednictvím veletrhu veřejnost seznámit s co nejširší nabídkou a prolomit bariéry dostupnosti mnoha šetrných výrobků na trhu, ale i služeb orientovaných na ekologický životní styl,“ uvádí Ctirad Hemelík, ředitel pořádající společnosti Felicius Media.

Mnohé otazníky na téma ekologie a zdravotní (ne)závadnosti obalů vyjasní Zelená domácnost.com, která na letošním ECOWORLDU představí novou řadu unikátního českého výrobku Zdravá lahev®. Nová generace Zdravé lahve je vyrobena z polypropylenu speciálně vyvinutého pro lékařské a farmaceutické účely a splňuje nejnovější celosvětové požadavky na kvalitu a zdravotní nezávadnost. Navíc nezatěžuje životní prostředí jako v současné době nejvíce rozšířené PET lahve.

Stavění zaujme všechny, kteří sní o zdravém, nezávislém domovu a přitom si zatím netroufli ani pomyslet na to, že by si ho dokázali z velké části postavit sami. O své know how se podělí , který pomáhá stavět domy z nosných balíků slámy již přes 10 let.

Za pomoci novátorských technologií, které se vyznačují svou jednoduchostí, projektuje odolné slaměné budovy s co nejmenším negativním dopadem na životní prostředí. Tato znovuobjevená technologie stavění domů z obnovitelného zdroje se již dnes ujala v různých koutech České republiky.

Projekt příznačně nazvaný Podporujme svého sedláka spočívá v komunitní podpoře drobných lokálních farmářů, v níž spatřuje cestu k udržitelné spotřebě potravin v 21. století. Odběratelé uzavírají dlouhodobou smlouvu se zemědělcem a sdílejí tak výhody i rizika jeho hospodaření.

Návštěvníci semináře na veletrhu ECOWORLD zhlédnou projekci krátkého filmu a seznámí se nejen s tímto konceptem, ale také s vybranými tuzemskými i zahraničními farmami, kde tento systém již úspěšně funguje.

Co znamená WWOOFING a v čem spočívá působení organizace s tímto pojmem spojené, objasní Pavel Kovařík, který provede dobrodružnou cestou po zahraničních ekofarmách.

Návštěvníci přednášky dostanou příležitost poznat, že svět ekofarem je velmi barevný a ukrývá mnoho inspirace. Kromě vylíčení zážitků a příběhů z rakouských a švédských ekofarem zavede přítomné i k jednomu šamanovi, který svou farmu vede tak trochu jiným způsobem.

Podobně laděný seminář na téma permakultura, neboli koncepce přístupu usilující o trvalou udržitelnost ve vztahu k zemědělství a životnímu prostředí, povede permakulturní aktivistka Kateřina Horáčková.

Zájemcům osvětlí nejen celou problematiku, vizi a praktické uplatnění tohoto směru v běžném životě, ale dotkne se například i otázky biopotravin. Účastníkům poradí, jak žít permakulturně v každém domě i bez kolečka a rýče.

Povídání o stromech a dřevu jako nejsilnějším elementu organické energie zpestří programovou nabídku veletrhu. Sochař Petr Eschler, který pracuje s různými druhy dřevin, během své praxe poznal různé vlastnosti jednotlivých dřevin a jejich léčivou energii.

Dalším nekonvenčním projektem bude již zmíněná Zeměloď, pro jejíž stavbu se na veletrhu uskuteční veřejná sbírka stavebního materiálu. Dobře poslouží například použité PET lahve, plechovky a lahve od nápojů, ale třeba také pneumatiky.

Informační sekce neziskové organizace Člověk v tísni umístí na letošním veletrhu stánek s názvem Rozvojovky. Ohniskem jeho působení se stanou palčivé otázky a souvislosti našich životů s děním na vzdálených místech planety: Vyhnání farmářů z jejich polí kvůli našemu pracímu prášku. Plíšek válečného konfliktu v našem mobilu. Jak souvisí to, co si kupujeme, s problémy v rozvojových zemích? – na tyto a mnohé další otázky naleznete u stánku odpověď.

Stěžejní a mezi návštěvníky oblíbené veletržní kino, které se letos opět stane součástí veletrhu ECOWORLD, uvede řadu snímků s orientací na přírodu či životní prostředí, duchovno i společnost od českých i zahraničních tvůrců.

Jeho hlavní sekce – Ozvěny EKOFILMU odkazuje na 37. ročník mezinárodního filmového festivalu, který působí jako významný zdroj nejnovějších informací o stavu přírody a životního prostředí v různých zemích světa a v mnoha případech přináší i fakta o řešení závažných kauz. Nabídne například krátkometrážní snímek O lesech a lidech, na téma radiace, bez které by naše planeta nikdy nevznikla, se zas zaměří film Lapeni v síti radiace.

Chorvatský snímek Žena, jež mluví se zvířaty pro změnu ukáže, jak může člověk porozumět zvířatům a jak s nimi žít v harmonii. O hluboké lásce k přírodě a divokým zahradám vypoví Divocí výrostci – O zahradních pirátech a bylinkových čarodějkách. 

Mimo sekce Ozvěny EKOFILMU se mohou diváci těšit na dalších šest snímků. Maestra Ayahuasca a Učitelé z hvězd jsou počiny režiséra Viliama Poltikoviče, jejichž prostřednictvím nás seznámí s prostředím Amazonie a Peru. Přináší svědectví o místních šamanech, kteří žijí v souladu s přírodou a dokážou léčit i nevyléčitelné nemoci nebo o energetických místech, kde jsou často k vidění pozoruhodné světelné objekty.

Dramaturgie veletržního kina exkluzivně nabídne i snímek Rok konopí – Year of Mari©huana, který vstupuje do českých kin 19. dubna. Celovečerní dokumentární film režiséra Petra Slabého a producenta Jana Hrnčíře sleduje osudy čtyř pacientů, kteří se rozhodli ukončit oficiální medicínskou léčbu a začít užívat konopí nebo výrobky z marihuany.

Rázem se ocitli na hranici zákona, v některých případech dokonce za ní. Dokumentaristé zmapovali i tzv. „Izraelský model“ využití konopí pro lékařské účely a zachytili přístup českých politiků, státních úředníků i policistů.

Veletrh ECOWORLD i BIOSTYL 2012 jako takový však nabídne mnohem více. Na největším veletrhu zaměřeném na zdravou výživu a životní styl ve středním a východním regionu nebude chybět kromě stovek stánků také tradiční doprovodný program pro jednotlivce i rodiny s dětmi.

Na návštěvníky čeká přehlídka nejnovějších produktů, trendů a služeb z oblasti zdravého životního stylu, osobního růstu, sebepoznání či vzdělání, přijede také řada exkluzivních hostů z Česka i zahraničí s pestrou paletou témat i otázek k diskuzi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *