Ve Španělsku čistí vodu membránový bioreaktor

Společnost GE oznámila zahájení provozu modernizované čističky odpadních vod. Využívá vysoce výkonnou technologii membránového bioreaktoru (MBR) LEAPmbr*, a to v drůbežářském závodu Procavi S.L. ve Španělsku.

Ve Španělsku čistí vodu membránový bioreaktor, foto: GE
Ve Španělsku čistí vodu membránový bioreaktor, foto: GE

Technologie LEAPmbr od GE pomůže závodu Procavi zlepšit kvalitu vody a zdvojnásobit kapacitu, aniž by došlo k rozšíření stávajícího zařízení. Jedná se o první průmyslové použití technologie LEAPmbr ve Španělsku.

Předpisy týkající se odpadních vod, normy na kvalitu vody a zvýšení produkce vedly společnost Procavi k rozhodnutí rozšířit stávající provoz na čištění odpadních vod.

Technologie LEAPmbr od GE firmě umožňuje zvýšit kapacitu čističky současně s tím, jak drůbežářský podnik navyšuje výrobu, a to při zachování téže ekologické stopy.

Dříve čistička odpadní vody produkovala 600 m3 denně, zatímco s technologií LEAPmbr může zpracovat dvakrát více, tedy 1 200 m3 denně. GE tuto technologii poskytla španělské strojírenské a stavební firmě Agua, Energia y Medio Ambiente, Servicios Integrales, S.L. (AEMA), která nově rozšířenou čističku pro společnost Procavi provozuje.

Membránový bioreaktor, foto: GE
Membránový bioreaktor, foto: GE

Technologie LEAPmbr od GE byla pro modernizovanou čističku odpadní vody Procavi ideální volbou. Povedlo se nám nainstalovat nové zařízení, které nezvyšuje ekologickou stopu podniku. Navíc je technologie LEAPmbr velmi efektivní z hlediska nákladů i nároků na energii a skvěle vyhovuje požadavkům Procavi na rozšíření provozu,” uvedl Luis Carlos Martinez, technický ředitel společnosti AEMA.

Nová kapacita modernizovaného provozu vyčistí množství vody odpovídající spotřebě přibližně 6 000 osob. Po vyčištění lze vodu opětovně využít k mytí v rámci závodu a také k zavlažování.

Technologie GE LEAPmbr pomáhá komunálním, průmyslovým i domovním čističkám vody po celém světě řešit problémy s kvalitou vody a současně zvyšovat produktivitu čistícího systému. Společnost Procavi zmodernizovala stávající čističku, jež se nachází v provincii Sevilla v jižním Španělsku. Vyčištěná voda pak odchází do řeky Corbones.

Když společnost Procavi zvažovala rozšíření čističky odpadní vody, musela vzít v úvahu možnosti znovu využití vody, dlouhodobá sucha v oblasti, přísné směrnice týkající se odpadních vod v tomto regionu i nutnost zvolit ekonomicky výhodné řešení. Technologie GE LEAPmbr zajišťuje nejvyšší kvalitu zpracované vody a současně nejnižší spotřebu energie v dané třídě. Dále se podařilo navýšit kapacitu čističky, aniž by vzrostla ekologická stopa, takže se technologie GE LEAPmbr ukázala jako nejlepší možné řešení pro potřeby Procavi,“ řekl Yuvbir Singh, generální ředitel sekce pro technologie zpracování vody v GE Power & Water.

Systém GE LEAPmbr je výsledkem čtyřletého vývojářského úsilí a nabízí nejnižší náklady na životní cyklus ve srovnání s ostatními technologiemi MBR. Rovněž může z hlediska nákladů konkurovat i konvenčním metodám čištění.

Tyto úspory společně s jednoduchostí provozu a nízkou ekologickou zátěží čerpají z inovací populární produktové řady GE ZeeWeed* 500 MBR – nejpoužívanější posílené ultrafiltrační technologie s dutým vláknem, jaká je k dispozici.

Úspory na nákladech a spotřebě u systému GE LEAPmbr ve srovnání s předchozími technologiemi GE MBR jsou následující:

 • minimálně 30% snížení nákladů na energii
 • 15% zvýšení produktivity (vyšší kapacita čištění vody)
 • 50% redukce objemu zařízení a ovládání provzdušňovací membrány, což znamená jednodušší design a nižší náklady na konstrukci, instalaci a údržbu
 • 20% snížení fyzické stopy, což vede k dalším úsporám na nákladech za konstrukci a údržbu a také k trvale nižší spotřebě čisticích chemikálií.
tisková zpráva

Jeden myslel na “Ve Španělsku čistí vodu membránový bioreaktor

 • 29. 1. 2019 (14.43)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  chtěl bych vás jen upozornit na to, že čistička odpadních vod neexistuje. Jde o čistírnu odpadních vod.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *