Největší uhelná elektrárna v Británii přešla na biomasu

Zařízení, které ještě do nedávna patřilo mezi největší uhelné elektrárny ve Velké Británii, nyní spaluje na dřevěné peletky. Tím se ale změny k lepšímu nezastavily.

„Elektrárna se stala ukázkovým příkladem přechodu z uhlí na udržitelnější alternativy.“ Zdroj: Drax
„Elektrárna Drax v North Yorkshire s max. výkonem 3960 MW se stala ukázkovým příkladem přechodu z uhlí na udržitelnější alternativy.“ Zdroj: Drax

Jak tvrdí společnost Drax Group Plc, stávající provozovatel elektrárny, v příštích měsících by měla celá elektrárna přejít na jiný obnovitelný zdroj energie z biomasy.

Od první poloviny roku 2016 funguje elektrárna v severním Yorkshire ze 70 % na obnovitelný zdroj biomasy, dřevěné peletky. K tomuto číslu se dobrali provozovatelé postupně, když v roce 2015 zvýšili podíl složky spolu-spalované biomasy v uhlí na 37 %.

Od té doby se také výrazně obměnilo technické vybavení elektrárny a začal se podíl spolu-spalitelné složky průběžně zvyšovat. Teď už je uhlí jen doplňkovým materiálem, který bude postupně v zařízení odstiňován.

V roce 2025 by žádná tepelná elektrárna provozovaná společností Drax v Británii už neměla na svůj provoz spotřebovávat uhlí. Důvod přechodu na alternativní palivo? „Pokud je používána ve velkém měřítku, je biomasa skutečně ekonomicky zajímavým zdrojem energie,“ zmiňuje Dortohy Thompsonová, výkonná ředitelka Drax Group Plc.

„Ze začátku jsme sdíleli určité obavy, ale ukázalo se, že spolu s tím jak šla cena biomasy dolů a uhlí stoupalo vzhůru, přechod se stával stále smysluplnější alternativou.“

V současnosti se její společnost podílí na pětinovém podílu celkového britského OZE v národním energetickém mixu (a osmi procentech celkové produkce energie Velké Británie).

Zatímco v roce 2015 ještě generovala 8,8 TWh s pomocí uhlí, na začátku tohoto roku to bylo už jen 3,4 TWh. Pokles ve spotřebě uhlí o 61 % prý odráží dlouhodobé zájmy společnosti. „Chceme lidem nabídnout efektivní a dostupný zdroj energie, a biomasa jí je.“

Společnost Drax, která nyní disponuje patřičným know-how, nyní usiluje o další podobné kontrakty „přerodu“ uhelných elektráren na obnovitelné zdroje energie. Mezi zájmovými zeměmi jsou například Holandsko, Japonsko, Jižní Korea a Belgie.

RenewAbleEnergyWorld.com

7 komentářů: „Největší uhelná elektrárna v Británii přešla na biomasu

 • 14. 8. 2016 (23.30)
  Trvalý odkaz

  Biopotraviny jsou bullshit! Biomasa, je ještě větší hovadina!!! Jak může být někdo tak naivní a myslet si že spalovat listí a „vycuvávat“ půdu rychodřevinama je dobrý?!?.. To jako ve výsledku ta energie co mají v sobě ty dřeviny, Sláma, listí atd nechybí??? pronerte se!!!!!!!!!!!!

  Reagovat
 • 11. 8. 2016 (15.38)
  Trvalý odkaz

  @Carlos Ak to správne počítam, tak ročne vyrobia cca 13,2 TWh.
  Účinnosť uholných elektrární je okolo 40 %. Tzn. potrebujú na vstupe 33 TWh ročne.
  Prírastok sušiny v bežnom lese je približne 5t/ha/ročne. 1 kg dubového dreva pri bežnej vlhkosti (pre ilustráciu) obsahuje energiu 4 kWh/kg. Takže je reálne získať ročne 20 MWh obnoviteľnej energie z lesa. V prípade spaľovania obilia a slamy je to v pohode dvojnásobok, podobne by to bolo v prípade využívania rýchlorastúcich drevín.
  Takže, pre túto elektráreň by potrebovali obnoviteľne obhospodarovať 1.650.000 ha lesa.
  Ak som našiel správne informácie, tak má Británia rozlohu 24.404.600 ha a z toho 8% pokrýva les = 1.952.368 ha. (menej ako v SR)
  Tzn. táto elektráreň by sa s miernym prebytkom uživia, ale už žiadna iná. Ak teda nevyužijú časť zo zostávajúcich 92 % rozlohy na nejakú inú produkciu biomasy.

  Reagovat
  • 12. 8. 2016 (14.05)
   Trvalý odkaz

   A prave ten problem, leda ze by vyuzivali i nejaky jiny zsdroj biomasy. Taky mne napada ze to moyna budou zapinat jen na nejake obdobi kdy je obecne problem dostat energii z OZE.

   Reagovat
 • 10. 8. 2016 (13.46)
  Trvalý odkaz

  Nezbývá mi než jen jim popřát mnoho úspěchů při výrobě elektrické energie tímto způsobem.

  Jinak u nás v ČR se v zimě všude válí opadané listí ze stromů a suchá tráva a klestí z mezí. Tak si ho mohou nahrabat, odvézt a spálit. A určitě by s nákupem uspěli i v Polsku a dalších severněji položených zemích.

  Reagovat
 • 10. 8. 2016 (11.58)
  Trvalý odkaz

  Zajímavé by bylo spočítat, za jak dlouho by byla odlesněna celá Británie v případě, že by používali jen domácí zdroje. Jestli si pamatuji správně, na jedné přednášce jsem zaslechl, že by se jednalo o dobu v řádech let.

  Reagovat
 • 10. 8. 2016 (11.25)
  Trvalý odkaz

  Vyrábať pelety za pomoci elektrickej energie a následne ich spaľovať v tepelnej elektrárni ktorá má účinnosť cca 30% ?? Aká je výsledná účinnosť?

  Reagovat
 • 9. 8. 2016 (20.57)
  Trvalý odkaz

  3960MW na biomasu? Není tam někde chyba? Vždyť to nemůže jít ekologicky pěstovat a přepravovat. Nevím že by Británie byla známá svými lesy, snad spíše naopak. Pokud budou peletky vozit přes půl světa, pak je celá ekologie někde jinde.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *