Střecha v podobě zikkuratu nese záplavu zeleně

Architektonické studio Hayhurst&Co názorně předvedlo, že i britská moderní architektura může být velmi přitažlivá a současně navýsost ekologická. Střešní zikkurat na domě nesoucím nyní jméno Garden House se zařadil mezi nejzelenější stavby v Londýně.

„Podobné střechy by na městských budovách mohly výrazně přispět ke snížení efektu tepelných ostrovů.“ Zdroj: Hayhurst&Co
„Podobné střechy by na městských budovách mohly výrazně přispět ke snížení efektu tepelných ostrovů.“ Zdroj: Hayhurst&Co

Čtvrť de Beauvoir v londýnském Hackney patří už dlouhá léta mezi místa obydlená smetánkou. Alternativním prvkům se však dosud místní vyhýbali, jako by jediným povoleným stavebním materiálem na ostrovech byla cihla a jediný stavební plán měl vycházet z viktoriánských dispozic.

Proto tu Zahradní dům tak zazářil, a jistě donutí k přemýšlení i další zdejší sousedy- alternativce, aby posunuli úroveň svého bydlení blíže k jednadvacátému století. Architekti z Hayhurst&Co totiž dokázali na miniaturní ploše vytvořit skutečně velké dílo.

Plocha, kterou měli pro svůj projekt k realizaci, byla limitována na 85 metrů čtverečních. Právě tolik místa totiž zabíral profil střechy rekonstruovaného domu, ze všech čtyř stran obklopené zástavbou. Namísto fádní úpravy směrem k uniformitě se ale majitelé rozhodli pro odvážnější styl.

Zkosenou střechu upravili tak, aby její pozvolný sklon (od 30 do 45 °) rozdělila řada nízkých schodovitých stupňů terasy. Ty byly vyrobeny z nerezových komponent. A na ty nakonec umístili do substrátu velké množství zeleně. Díky stupňovitosti bylo možné zařadit na celkovou plochu nebývale velké množství rostlin: přes 800 exemplářů.

Preferovány byly druhy odolné městskému klimatu a suššímu podnebí, a kvůli výrazné expozici vůči slunci je převážná většina vybraných exemplářů seskládána ze skalníků, rozchodníků a tlustic. Přímo pod střechou se nachází prostorná místnost, která těží z příjemného klimatu: vegetace významně totiž odrušuje přehřívání objektu.

dezeen.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *