Zelené střechy – klíč k energetickým úsporám

Kalifornie útočí na environmentální svědomí i peněženky svých občanů heslem „Pořiďte si zelenou, zatravněnou střechu, nebo vybudujte střešní zahradu – a ušetříte!“ Pravdivost tvrzení o úsporách, plynoucích z ozeleněných střech přitom dokládá na kalifornském modelu nová studie Rady pro ochranu zdrojů (NRDC) a Emettova centra klimatických změn.

Pořídit si zelenou střechu není až tak složité, a výsledná úspora je přitom hmatatelná. Zdroj: ecofriend.com
Pořídit si zelenou střechu není až tak složité, a výsledná úspora je přitom hmatatelná.Zdroj: ecofriend.com

Ušetřit za klimatizaci, odlehčit čističkám odpadních vod a ochránit pláže. To všechno dohromady prý představuje, slovy studie NRDC, roční úspory v hodnotě 211 milionů dolarů.

Klíčem k tomu mají být zelené střechy obytných domů, obchodů i sezónních bungalovů, které zadrží srážkovou vodu. Potenciálně ušetřená energie je pro představu ekvivalentní tomu, jako kdyby ze silnic celé Kalifornie zmizelo 91 000 automobilů.

„Jižní Kalifornie právě čelí nejhoršímu scénáři, ale řešení tu stále existují,“ říká Noah Garrison, programový vedoucí NRDC v oblasti vod. „Zelené střechy představují snadné a dostupné řešení, se kterým můžeme začít už dnes. Výsadba vytrvalých, suchu odolných rostlin na střechy domů v konečném důsledku sníží naši závislost na energii a spotřebu fosilních paliv, zrovna tak jako zabrání splachu znečišťujících látek na naše pláže.“

Oficiální název citované zprávy zní „Looking Up: How Green Roofs and Cool Roofs Can Reduce Energy Use, Address Climate Change, and Protect Water Resources in Southern California“ a některé návrhy v ní obsažené nezní vůbec špatně.

Pokud by se například na polovinu státních a veřejných budov a 127 000 domů instalovala střešní zeleň, uspořilo by se na 1,6 milionu MW elektřiny, což představuje ročně okolo 456 000 tun uhlíkových emisí. A úspory by tomu byly odpovídající. Kaliforňané mají o čem přemýšlet.

enn.com
Sdílet: