Kanadské obchodní domy budou mít zelené střechy

Kanada prosadila nové legislativní opatření pro výstavbu nákupních center. Komerční budovy s rozlohou nad 5000 m2 nyní musí mít střechu osazenou zelení. Důvodem opatření jsou energetické úspory. Obchodní domy společnosti Walmart a kanadské Tire se změně nebrání, i když náklady na pořízení zelené střechy prodražují její stavbu údajně o násobek původní ceny.

Walmart - návrh podoby zelené střechy obchodního domu, foto: Walmart
Walmart - návrh podoby zelené střechy obchodního domu, foto: Walmart

„Snažili jsme se prosadit tento návrh už dříve, a to v podobě, kdy se týkal i firemních budov menších rozměrů,“ říká starosta Port Coquitlamu Greg Moore. „Ale ze začátku jsme naráželi na odpor stavitelů. Jak ale narůstaly příklady za hranicemi, například v New Yorku, stali se i zde podnikatelé této myšlence více nakloněnými.“

Nakonec na prosazení návrhu zelenější komunity spolupracovali úředníci víceméně svorně se soukromými majiteli. Problémem byly finanční náklady – střecha velkého nákupního centra s rozlohou 46 000 m2 se dříve dala pořídit za milion dolarů, což je trojnásobek normální ceny.

Jenže jak podobných projektů přibývalo, klesaly i náklady. Moore dodává: „Náklady na běžné ozelenění prodraží stavbu o asi 10%, je to ale investice, která se na úsporách vrátí do dvou let. Navíc mají ozeleněné střechy skoro dvounásobnou životnost oproti normální krytině.“

Vedoucí stavební společnosti Onni Development, která střechy zavádí, Mike Mackay, vidí v ozeleněných střechách progresivní příležitost. „Je to udržitelný projekt, který snižuje ekologickou stopu, a je energeticky účinnější,“ říká Mackay. „A navíc, nechtěli jsme stát stranou, naopak teď usilujeme o vedoucí pozici v ekologicky šetrném stavitelství.“

Společnosti Onni Development jdou nyní obchody skutečně dobře. Po ozelenění dvou obchodních center si zelenou střechu výrobních hal objednaly tři velké podniky, a v nedalekém Village Fremont by chtěli ozelenit střechy obecních bytů.

Estetický vzhled obchodních a kancelářských budov je skutečně jen jednou položkou na seznamu výhod zelených střech. Pokryv pohlcuje srážkovou vodu, čímž odlehčuje městské kanalizaci v době přívalových dešťů, účinně ochlazuje budovu v létě a zabraňuje tepelným ztrátám v zimě.

Obchodní domy Wallmart si v Kanadě otestovaly ekologickou image, a zdá se, že se jim to zalíbilo. Projektem zelených střech a dalšími opatřeními hodlá vedení společnosti ušetřit 140 milionů dolarů, tedy celkem 30% výdajů na energie do roku 2015.

„V Kanadě jsme si tuhle technologii mohli díky společnosti Onni otestovat za plného provozu,“ říká Rosalyn Carneiro, mluvčí obchodních domů Wallmart. „Hodláme tento úspěšný projekt zavést ve všech našich nových obchodních domech.“

Kanaďané si nové nařízení a zelené střechy teď už jen pochvalují. Na klimatizaci ušetří zelenou střechou až tři čtvrtiny nákladů, snižují prašnost měst i emise skleníkových plynů, a vysazené rostliny zvyšují čistotu vzduchu v ulicích.

Jeden myslel na “Kanadské obchodní domy budou mít zelené střechy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *