Komunitní sdílení – začalo to nářadím

Příběh internetového „směnného obchodu“ StreetBank začal nenápadně. Samir Jeraj si potřeboval na vaření vypůjčit trochu mléka, a po čase zase jeho soused sháněl pár židliček na uspořádání grilovací párty. Po čase přerostl jejich uzavřený systém „vypůjčování a sdílení pracovního náčiní“ v zajímavý nápad: pokud by si založili webové stránky, na kterých by uvedli „svůj“ seznam nářadí, mohli by si je začít vypůjčovat i ostatní sousedé.

Rozhodně na tom neproděláte, když si půjčíte nářadí od souseda. Zdroj: nabidky.edb.cz
Rozhodně na tom neproděláte, když si půjčíte nářadí od souseda. Zdroj: nabidky.edb.cz

Je pravdou, že drtivá většina domácího náčiní leží po většinu času v kůlně nebo dílně. Přesto se bez něj tu a tam neobejdeme, ale z ekonomického hlediska není rozumné individuálně investovat do pořizování vlastní sady nářadí.

Londýnský web StreetBank nabízí „novátorský“ koncept sdíleného nářadí, který v první řadě bourá onen ostych, jež nám brání oslovit neznámého souseda, kterého ledva zdravíme, zda by nám na odpoledne půjčil sekačku.

Myšlenka si v Londýně od května roku 2010 získala velkou popularitu: celkem je tu dnes 15 000 lidí, kteří nyní nabízejí a sdílejí své domácké nářadí, motorové pily, sekačky, zahradní stolky, štěpkovačky nebo kompostéry. Z Londýna už pronikl nápad do Brightonu, Leedsu – ale také do amerického Washingtonu nebo kanadského Vancouveru.

Podle zakladatelů je ideální hustota sítě okolo 50-100 sdílejících sousedů na jednu čtvereční míli. Při takovém „zastoupení sdílení“ se vám totiž nestane, že byste to, co hledáte, nemohli sehnat.

Koncept komunitního sdílení je populární už proto, že šetří peníze i „zdroje“ na jejich výrobu. A je příjemné vědět, že si můžete „svůj“ krumpáč najít na weu týden před chystanou prací na zahradě, rezervovat si jej a vyzvednout v přesný čas.

Komunitní sdílení prakticky čehokoliv získává v západním světě na významu. V moderních městech jsou lidé zbaveni sociálního kontaktu, a tak se rádi socializují i tímto sousedským způsobem. Důkazem je i úspěch projektů Freecycle (sdílení ) nebo Collaborative Consumptiom Hub, který nabízí zapůjčování a společné cesty vlastním dopravním prostředkem do práce.

ecologist.com
Sdílet: