Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
7. 8. 2012 v rubrice Biopotraviny

Že se člověk díky zahradničení na svém pozemku snadno může ocitnout na tenkém ledě, jež hraničí se soudním postihem, se přesvědčil Karl Tricamo z amerického státu Missouri. Z obavy před rizikem geneticky modifikovaných plodin začal svou rodinu zásobovat jen tou zeleninou, kterou si vypěstoval na záhoncích před domem. Vzrostlá zahrádka se však nelíbila městským radním.

Nepřijatelný vzhled předzahrádky, který nepřiměřeně vybočuje z koloritu ulic v městě Ferguson. Zdroj: Karl Tricamo

Nepřijatelný vzhled předzahrádky, který nepřiměřeně vybočuje z koloritu ulic v městě Ferguson. Zdroj: Karl Tricamo

Tricamo prý zahradničí už od dětství a tvrdí, že už si vypěstoval ten správný „zelený zahradnický palec“. Co zasadí, to mu vyroste a také sklidí.

Jeho sklony k samozásobování se však nelíbily představitelům městské rady ve městě Ferguson kde bydlí. Ve srovnání s ostatními domky v ulici je totiž jeho domácí minifarma příliš do očí bijící.

Je pravdou, že oproti pečlivě udržovaným sestřihávaným trávníkům v okolí jsou husté keříčky rajčat a záhony mrkve, spolu s dalšími pětapadesáti druhy jím pěstovaných plodin, v přímém optickém kontrastu.

Přesto považoval domácký zahradník soudní obsílku kvůli „pochybení při minimálním plnění standardů o vnějším vzhledu města Ferguson“ za špatný vtip.

Celé kauzy se v zápětí chytil tisk, a tak za pár dní znal „Zeleného buřiče“ a „Rebelujícího zahrádkáře“ kdekdo v Missouri. Tricamovi se dostalo nebývalé podpory i od sousedů, kteří solidárně vystavili na svých předzahrádkách své vlastní truhlíky.

Pod tlakem veřejnosti nakonec radní žalobu, už projednávanou před soudem, stáhli, a při hlasování v poměru 4:1 vyjmuli Tricamovu zeleninovou zahrádku jako prvek narušující kolorit města.

 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. Richelieu:

    Tak ti radni to musi byt radna banda hyen.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz