Evropa má návrh energetické politiky do roku 2030

Dnes v poledne představila Evropská komise návrh energeticko-klimatické politiky do roku 2030. Podle této strategie by měla snížit emise skleníkových plynů o 40 % a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 27 %. Cíl pro šetrnou energetiku je tak pod závazkem, který podpořili například europoslanci z výborů pro životní prostředí a průmysl.

Vodní elektrárna Vranov v České republice. Vodní elektrárny jsou u nás primárním zdrojem obnovitelné energie. foto: Návštěvnické centrum - Elektrárna Vranov na Dyjí
Vodní elektrárna Vranov v České republice. Vodní elektrárny jsou u nás primárním zdrojem obnovitelné energie. foto: Návštěvnické centrum – Elektrárna Vranov na Dyjí

Oproti aktuálně platným cílům do roku 2020 však chybí cíl ve snižování spotřeby. Podle slov eurokomisaře pro energetiku Oettingera by mohl cíl přibít po vyhodnocení loňské směrnice o energetické účinnosti.

„Téměř to vypadá, že se EU lekla vlastního úspěchu, kdy se v minulých letech stala lídrem v obnovitelných zdrojích. Reálně tak mohou být neambiciózní závazky výsledkem tlaku „fosilních“ států a velkých energetických společností. Obnovitelné zdroje se však po roce 2020 obejdou bez podpory, proto postupně vytlačí uhlí nebo jádro a lidem nabídnou dostupnější a šetrnější energii. Reaktor si prostě nikdo na dvorku nepostaví, zato solární panel může mít na střeše už dnes každý dům,“ uvádí k návrhu strategie EU Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Nastavení cílů pro obnovitelné zdroje v minulosti posloužilo jako potřebný impuls k rozhýbání investic do moderní energetiky. Právě díky této strategii je dnes solární energetika nejdostupnější zdroj obnovitelné energie. Šetrná energetika navíc v České republice pomůže vytvořit tisíce pracovních míst a podpořit místní ekonomiku. Zejména proto by se měla vláda Bohuslava Sobotky přidat k progresivním státům a požadovat ambicióznější závazek růstu obnovitelných zdrojů do roku 2030,“ dodává Martin Sedlák.

tisková zpráva
Sdílet: