Větrné elektrárny vytvářejí tepelné ostrovy

Velké větrné elektrárny ovlivňují lokální klima zvyšováním průměrné noční teploty. Téma, které bylo již dříve diskutováno v souvislosti s efektem větrných farem na zemědělské hospodaření, rozčísla studie uveřejněná v prestižním žurnálu Nature Climate Change.

Zůstává otázka, zda zvýšení průměrné noční teplotry o jeden stupeň představuje problém. Zdroj: Leaflet/Wikipedia
Zůstává otázka, zda zvýšení průměrné noční teplotry o jeden stupeň představuje problém. Zdroj: Leaflet/Wikipedia

Dosud se užívaná metodika měření zakládala na měření tepelnými senzory instalovanými v blízkosti elektráren, ale tým badatelů tentokrát zvolil jiný přístup. Zkoumaná cílová oblast centrálního Texasu totiž zabírala plochu o rozloze 10 000 kilometrů čtverečních, a proto se ukázalo účelnější využití satelitů.

Výběr území pochopitelně nebyl náhodný, právě zde, ve Fluvanně, stojí hned čtyři velkokapacitní větrné farmy. Sběr dat probíhal od roku 2003 do roku 2011. Za devět let se skutečně průměrná noční teplota sledované oblasti zvýšila o 0,65 °C, narozdíl od sousedících lokalit, kde nebyly větrné elektrárny instalovány. Jak k tomu došlo?

Elektrárny vytvářejí tepelné ostrovy tím, že turbulencemi „promíchávají“ teplý noční vzduch z větší výšky s chladným vzduchem při zemi. Devítiletka satelitního pozorování zachytila výstavbu 95 % všech zdejších elektráren, a tak byl postupný vývoj proměny lokálního klimatu dobře patrný.

Podle autorů lze očekávat ustálení teploty za předpokladu, že v oblasti nebudou přibývat další elektrárny.

news.sciencemag.org

4 komentáře: „Větrné elektrárny vytvářejí tepelné ostrovy

 • 9. 9. 2015 (9.26)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  a jak je stou teplotou ve dne. O tom se nepíše.
  Ve dne to bude přesně obráceně, budou promíchávat chladnější vzduch z atmosféry s tím teplejším ve městě.

  Reagovat
 • 2. 5. 2012 (12.51)
  Trvalý odkaz

  A fotovoltaicke elektrarny zase prej delaji odlesky a ohrozuji letovy provoz. U vodnich hladin to pochopitelne nevadi. :DDDDDDDD

  Reagovat
 • 2. 5. 2012 (12.39)
  Trvalý odkaz

  To by se mělo zakázat nebo zpoplatnit, při větru takto promíchávat vzduch není vůbec dobré. Z tepelných (jádro a uhlo) elektráren stoupá krásně pára vzhůru a nějaký větrník jim to bude kazit a rozfoukávat, tak to tedy ne.

  Reagovat
 • 2. 5. 2012 (9.12)
  Trvalý odkaz

  Je otázka, co to dělá v ekosystému a co s ovzduším. Chladící věže jaderných elektráren ale mění mikroklima zřejmě mnohem výrazněji. Chtělo by to nějaké srovnání.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *