Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
27. 12. 2011 v rubrice Větrná energie

Zemědělci ze státu Iowa, který se nachází na geograficky příznivém místě větrné mapy Spojených států, pronajímají malé pozemky na okrajích svých rozsáhlých lánů k budování větrných elektráren. Kromě míry finančního přínosu je ale nejčastěji zajímala odpověď na otázku, zda může konstrukce elektráren nějak negativně ovlivnit úrodu pěstované kukuřice.

Kukuřičné pole ve státě Iowa, foto: sxc.hu

Kukuřičné pole ve státě Iowa, foto: sxc.hu

Vzhledem k frekvenci těchto dotazů se podrobněji začal problematikou zabývat i Eugene Takle, odborník na zemědělskou meteorologii ze Státní Univerzity v Iowě. Závěry jeho práce podporují větrníky nad lány kukuřice jako vlastně ten nejlepší nápad.

Výhod, které by měly větrné elektrárny přinášet, je prý celá řada. Mezi nejpodstatnější prý patří efekt promíchávání vzduchu, díky kterému se mohou rostliny kukuřice dostat k „čerstvému“ CO2.

Takle doslova říká, že: „Hlavním úkolem kukuřice je dostat do sebe co nejvíce uhlíku pro růst.“ A v tom jim právě větrníky mohou pomoci. Další přínosy nejsou už tak na první pohled patrné.

Nicméně udržení vzduchu kolem polí v pohybu napomáhá snižovat množství rosy, a méně vlhkosti znamená méně houbových a plísňových onemocnění. Zemědělci tak mohou ročně ušetřit na postřicích nemalé peníze.

Další nezjevnou výhodou je poznatek, že turbíny zpomalují rychlost proudění větru, a tím ovlivňují teplotu nad polem kukuřice. Noci tak nejsou tolik chladné, a dny ne tak horké.

Jenže například zvýšení noční teploty může přimět rostliny vydýchávat se více z uhlíku, který celý den lapaly. To by v konečném důsledku mělo spíše negativní efekt na růst plodin.

„Přirozeně, benefity větrných elektráren nad zemědělskou půdou nejsou úplně tak jednoznačné a je to celé trochu složitější, to co funguje v Iowě nemusí fungovat jinde,“ potvrzuje Taklle. „V celkovém zhodnocení skutečně znamenají elektrárny pro zemědělce přínos.“

 Radomír Dohnal
Diskuse
 1. miro novak:

  Mal som vzdy dojem, ze toto je skor vedecko-popularny ako odborny casopis. Je fakt, ze by clanok mohol obsahovat o nieco viac odbornosti, ale aspon nema odborne lapsusy a ziadne klimatoalarmisticke vylevy.

  I ked jeden logicky nonsense predsa len obsahuje. Vraj veternik pomaha premiesavat CO2 nad kukuricou. Ak vietor nefuka, veternik je len atrakcia. Ak fuka, potom veternik posobi v tejto oblasti kontraproduktivne. Nakoniec davam panovi Fiserovi za pravdu, je to logicky nezmyselne konstruovany clanok.

  Prajem prijemny den
  miro novak

 2. Daniel:

  Čí chléb jíš..

 3. j. fišer, třebíč:

  to je snad zlý sen
  v odborném časopise se objevují příspěvky s logikou řeznického psa
  tohle bych ještě toleroval na 1. dubna

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz