Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
4. 4. 2011 v rubrice Větrná energie

má všeobecně problém s . Ať už nebo energetickou. Nový projekt v , který si klade za cíl vybudovat 300MW u jezera Turkana je proto slibným krokem vpřed.  

větrné turbíny

Větrná farma se bude skládat ze 353 , každá o výkonu 850 kW. Ve srovnání s moderními budovanými ve světě je to výkon velmi malý. Dnes mají turbíny běžně 2 – 3 MW, chystají se i 5MW.

Pro Keňu je však i toto výrazný pokrok. Nová větrná farma by mohla pokrýt až 30 % spotřeby celé země. Výroba ve větrné farmě má začít v červnu 2013 kdy bude spuštěno prvních 50 MW. Plného výkonu má farma dosáhnout v červenci 2014. Výstavba má začít letos v prosinci.

Celkové náklady se vyšplhají na 850 mil. dolarů. Za projektem stojí nizozemská společnost KP&P. Rozvoj obnovitelných zdrojů v Africe jde pomalu, ale jde. Objevily se proto názory, že podobně jako Indie přeskočila pevné telefonní linky, Afrika přeskočí fosilní paliva.

Jezero Turkana, dříve známé jako Rudolfovo, se nachází z větší části v Keni, z menší severní části v Etiopii. Je to největší stálé pouštní jezero, má rozlohu 8 500 km². Je 220 km dlouhé a maximálně 50 km široké. Dosahuje maximální hloubky 73 m. Leží v nadmořské výšce 375 m.

Pro stavbu větrné farmy je vhodné zejména proto, že okolní větr mohou dosahovat extrémní síly. A to díky tomu, že povrch jezera se ochlazuje a otepluje mnohem rychleji, než okolní krajina. Časté jsou proto silné bouře.

evwind.es
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Jan Horčík:

    re: Shal – však to je jen dobře! :)

  2. Shal:

    Vestas na svých stránkách představuje již 7MW variantu se 164 metrovou vrtulí.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz