V Keni začala stavba obří větrné farmy

má všeobecně problém s . Ať už nebo energetickou. Nový projekt v , který si klade za cíl vybudovat 300MW u jezera Turkana je proto slibným krokem vpřed.  

větrné turbíny

Větrná farma se bude skládat ze 353 , každá o výkonu 850 kW. Ve srovnání s moderními budovanými ve světě je to výkon velmi malý. Dnes mají turbíny běžně 2 – 3 MW, chystají se i 5MW.

Pro Keňu je však i toto výrazný pokrok. Nová větrná farma by mohla pokrýt až 30 % spotřeby celé země. Výroba ve větrné farmě má začít v červnu 2013 kdy bude spuštěno prvních 50 MW. Plného výkonu má farma dosáhnout v červenci 2014. Výstavba má začít letos v prosinci.

Celkové náklady se vyšplhají na 850 mil. dolarů. Za projektem stojí nizozemská společnost KP&P. Rozvoj obnovitelných zdrojů v Africe jde pomalu, ale jde. Objevily se proto názory, že podobně jako Indie přeskočila pevné telefonní linky, Afrika přeskočí fosilní paliva.

Jezero Turkana, dříve známé jako Rudolfovo, se nachází z větší části v Keni, z menší severní části v Etiopii. Je to největší stálé pouštní jezero, má rozlohu 8 500 km². Je 220 km dlouhé a maximálně 50 km široké. Dosahuje maximální hloubky 73 m. Leží v nadmořské výšce 375 m.

Pro stavbu větrné farmy je vhodné zejména proto, že okolní větr mohou dosahovat extrémní síly. A to díky tomu, že povrch jezera se ochlazuje a otepluje mnohem rychleji, než okolní krajina. Časté jsou proto silné bouře.

evwind.es

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „V Keni začala stavba obří větrné farmy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *