Přístav v Belfastu: unikátní stavební dílo určené pro větrné elektrárny

Přístav v Belfastu v Severním Irsku se může pochlubit zcela novým terminálem za £50 mil. Je určen speciálně pro pobřežní větrné elektrárny. Terminál si objednaly společnosti DONG Energy a ScottishPower Renewables, které mají rozsáhlé plány s budováním pobřežních farem v mořích kolem Británie.

Oficiální předání nového terminálu v belfastském přístavu. Šéf přístavu, severoirský ministr a další pohlaváři jsou pochopitelně přítomni. foto: Belfast Harbour
Oficiální předání nového terminálu v belfastském přístavu. Šéf přístavu, severoirský ministr a další pohlaváři jsou pochopitelně přítomni. foto: Belfast Harbour

V nejbližší době bude nový terminál přístavu v Belfastu využit k podpoře rozvoje větrné farmy West of Duddon Sands v Irském moři. Už teď v přístavu čekají první komponenty – věže a lopatky větrných turbín – pro tuto farmu. Její výkon má být 389 MW, vyrábět elektřinu začnou turbíny v roce 2014.

Pro Belfast samotný představuje nový terminál obrovský přínos a potenciálně začátek zcela nové éry pro celé Severní Irsko. Pomůže totiž do země přitáhnout zcela nové průmyslové odvětví větrné energetiky, jako se to už v minulosti podařilo s oblastí letectví a loďařství.

Nový terminál pokrývá plochu pěti padesáti akrů. Jde o největší jednorázovou investici ve 400leté historii přístavu. O stavbu se postarala společnost Farrans. Celkem zabralo budování 15 měsíců, 750 000 člověkohodin, milion tun kamene a 30 000 tun betonu.

V terminálu budou moct operovat až tři obrovské lodě najednou. Británie má obrovské plány s rozvojem větrné energetiky, zejména pobřežních větrných elektráren. Právě Irské moře je pro ně ideální – ostatně, není náhoda, že čtvrtina z 11 000 plánovaných nových turbín kolem Británie má vzniknout do 150 námořních mil od Belfastu.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Přístav v Belfastu: unikátní stavební dílo určené pro větrné elektrárny

  • 20. 2. 2013 (17.15)
    Trvalý odkaz

    Pět akrů? Pane Horčíku nemáte tam chybu? Nevím, jak je tam ten šelf strmý, ale dva hektary je jako největší jednorázová investice ve 400leté historii docela málo.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *