V JAR se místo praní prádla mohou ženy věnovat dětem

Život bez automatické pračky si většina z nás už neumí ani představit. Přesto se dodnes nejedná právě o ten nejrozšířenější vynález, a v mnoha zemích se pořád prádlo pere postaru, v ruce, mácháním či na valše.

„Díky Libromatu už nemusí jihoafrický dorost prožít dětství vedle matky máchající prádlo.“ Zdroj: Libromat
„Díky Libromatu už nemusí jihoafrický dorost prožít dětství vedle matky máchající prádlo.“ Zdroj: Libromat

Nadšenci z Oxfordské univerzity proto přišli se zajímavým nápadem, který alespoň teoreticky umožňuje ženám v domácnosti trávit čas smysluplněji. A tak vznikl Libromat.

Ruční praní vám možná nezabere moc času, dokud jen v umyvadle zbavujete límečky zažrané špíny nebo namáčíte křehké krajky. Ale dělat tak „velké prádlo“ pro celou domácnost? Dřina. V určitých částech Jihoafrické republiky tráví matky s dětmi až devět hodin týdně ručním praním prádla.

Myšlenka Libromatu je vlastně sloučením dvou zajímavých nápadů. Veřejných prádelen, kde je možné nechat za drobný poplatek prát pračku a šetřit vaše ruce, a veřejných knihoven.

Lidé, kteří zavítají do pobočky Libromatu si tu mohou nechat vyprat prádlo, a než se vypere, můžou tu zatím svým ratolestem číst z knížek, listovat si s nimi nebo jen tak hrát. Služba sice není vyhrazena čistě ženám, ale v Jihoafrické republice na moc mužů peroucích prádlo stejně nenarazíte.

Základní myšlenkou Libromatu je prý, alespoň podle slov týmu Oxfordských „vynálezců“: „Utužit vazby mezi matkou a dětmi, dát dětem možnost širšího vzdělávání, vytvořit v nich sounáležitost s literaturou nebo aspoň rozšířit jejich slovní zásobu.“ Jisté je, že pokud matky stráví místo devíti hodin ručním praním jen tři, a i ty budou vlastně moci věnovat rozvoji svých dětí, nikdo na tom tratit nebude.

Pilotní verze projektu Libromat byla zatím realizována v jihoafrickém komunitním centru ve městě Khayelitsha, a dá se říct, že s velkým úspěchem. Podle provedené dotazníkové kampaně je až 80 % zdejších žen ochotno platit za služby v prádelně.

A 94 % z nich je pak ochotno dojít si do prádelny Libromatu, byť by jim tato cesta měla dohromady trvat až 1,5 hodiny. I proto se v JAR uvažuje o vytvoření celé sítě Libromatů. Tento projekt bude testován i v Lesotho a Guatemale.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *