Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
13. 1. 2008 v rubrice Solární energie

nanoantényVědci z americké Idaho National Laboratory ve spolupráci se soukromou i univerzitní sférou přišli se zajímavou technologií, která by mohla proměnit naše nazírání na slunce jakožto zdroj energie. Prozatím totiž platí, že solární energii lze skrze solární kolektory získávat pouze tehdy, když slunce svítí. Což zní docela logicky. A to ještě s velmi nízkou účinností.

Zmínění výzkum nyní přinesl objev nové technologie, která umožní levné nanášení miniaturních spirálovitých „nanoantén“ na jakékoliv, třeba i ohebné povrchy. Tyto nanoantény mají být schopné vstřebávat až 80% dopadající energie (srovnání: nejlepší současné solární solární články zvládají max. 20-30%). Díky svým rozměrům dokáží nanoantény absorbovat i energii infračerveného spektra.
Právě tuto energii dokáží nanoantény „svírat“ i po západu slunce. Výhodou je, že není třeba je vyrábět z křemíku, jako klasické solární články, ale jakéhokoliv dobře vodivého kovu. Vědci navíc předpokládají, že v budoucnu by mohlo být možné je „tisknout“ na velmi tenké a levné materiály. Praktické využití této technologie je však stále daleko. Výzkumníci z INL momentálně řeší problém „zkrocení“ naakumulované energie a její přeměny ve využitelnou elektřinu.

gizmag, INL
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. NIKDO:

  Nejdřív si přečti něco o spektru elekromagnetického záření a jeho vlastnostech a pak vykladej něco o podvodnicich s igelitem z Kauflandu…

 2. heuser@seznam.cz:

  Už z výrazu tváře je jasné, že je to podvodník držící v rukou kus igelitu, co našel před Kauflandem.

 3. Ekologické bydlení » Blog Archive » Solární balónky:

  […] Solární panely, které fungují i v noci […]

 4. Ekologické bydlení » Blog Archive » Průlom v oblasti solárních nanotechnologií?:

  […] Solární panely, které fungují i v noci […]

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz