Před internetem se už neschováme

Navzdory optimistickým předpovědím se ani v roce 2013 nemůžeme pohodlně připojit k internetu všude, kde se nám zlíbí. Poslední nepřipojené „ráje na zemi“, ať už vysoká pohoří, opuštěná souostroví nebo odlehlé osady v džunglích, se však k síti brzy také dostanou. Usilovně na tom totiž pracuje společnost Google v rámci projektu Loon.

Google dokáže kombinovat jednoduché prvky a obnovitelné zdroje energie v překvapivých variacích. foto: Google
Google dokáže kombinovat jednoduché prvky a obnovitelné zdroje energie v překvapivých variacích. foto: Google

Project Loon je dalším z ambiciózních počinů Google, které mají „proměnit svět“. V principu se má jednat o vyslání flotily solárních balónů nad nepřístupná místa, odkud pomocí antény budou umožňovat připojení lidem v okolí. Využití balónů by se mohlo zdát v přetechnizovaných idejích Google jako krok zpět, ale opak je pravdou.

Nepilotované balóny jsou pochopitelně mnohem levnějším a dostupnějším řešením. Navíc také dokáží pohodlněji vystoupat do míst, kde už letadla mají problémy. Navíc díky vysoké letové hladině nemusí řešit komplikace spojené s nerovným terénem nebo nevyhovujícím počasím.

Celý důmyslný systém se skládá ze tří částí: pozemní stanice, která vysílá signál k balónu, a na balónu přijímače signálu včetně antény, která zajišťuje lokální pokrytí. Provoz zajišťují malé 100W solární panely, umístěné v nosné části balónu. Generovaná energie stačí na běžný denní i noční provoz, s tím, že přes světlou část dne není s dobíjením problém.

První prototypy jsou v těchto dnech testovány v novozélandském Canterbury. Tři desítky malých balónů tu mají pokrýt padesátku po připojení lačnících figurantů. V případě, že se prototyp v Google osvědčí, jsou již nachystány plány pro vytvoření velké balónové flotily pro komplexní pokrytí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *