Vertikální farma v čínském Šen-čenu uživí až 40 000 lidí

Architektonická společnost Carlo Ratti Associati navrhla výškovou kancelářskou budovu Jian Mu Tower pro čínský Šen-čen. Celá fasáda mrakodrapu je využita jako hydroponická vertikální farma pro městské pěstování potravin.

„Městské zemědělství v malém měřítku probíhá ve městech po celém světě – od Paříže přes New York až po Singapur,“ řekl Carlo Ratti, zakládající partner společnosti CRA a profesor na Massachusettském technologickém institutu. „Jian Mu Tower však toto zemědělství posouvá na vyšší úroveň. Takový přístup má potenciál hrát významnou roli při navrhování budoucích měst, protože se zabývá jednou z nejpalčivějších architektonických výzev dneška: jak začlenit svět přírody do návrhu budov. Kromě produkce potravin pomáhá farma ve věži Jian Mu Tower se stíněním slunečního záření, což je u vysokých budov klíčový problém.“

foto: Carlo Ratti Associati

Mrakodrap je 218 metrů vysoký a 10 000 m2 plochy fasády je vyhrazeno pro pěstování. Vertikální farma může na takové ploše vypěstovat ročně 270 tun potravin, což stačí pro 40 000 lidí.

zdroj: inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *