Čínská solární energetika je soběstačná, podpora končí

Čína se na samém sklonku milénia rozhodla pro radikální změnu vlastního energetického kurzu. Prakticky od roku 2000 můžeme neustále číst o dalších pokrocích Říše středu v plnění svých ambiciózních cílů.

„Čína se do další pětiletky zříká dosavadní masivní podpory solární energetiky.“ Zdroj: Jonáš Bambas
„Čína se do další pětiletky zříká dosavadní masivní podpory solární energetiky.“ Zdroj: Jonáš Bambas

O tom, že se země s více než 1,3 miliardami obyvatel stala světovým tahounem na poli větrné a solární energetiky, dnes už není pochyb. A protože i sami Číňané již považují sektor solární energetiky za dostatečně vyspělý, nehodlají už nadále podporovat a zvýhodňovat jednotlivé projekty tak výrazně, jako dosud.

Rudá Čína proto v rámci své v pořadí již patnácté pětiletky, stanovené pro rozmezí let 2016 – 2020, nehodlá udržovat vysokou státní finanční podporu solárním projektům, jako dosud. Prvním krokem má být snížení vysokých výkupních tarifů, druhým pak omezení dosavadní podpory výrobcům.

Příspěvky a dotace by měly doběhnout v rámci přednastavených a nasmlouvaných termínů, nejpozději do konce roku 2020 by však měl sektor solární energetiky stát už zcela ekonomicky soběstačně, takříkajíc na vlastních nohách.

Do roku 2015 překoná instalovaný výkon čínských solárních elektráren 35 GW, a prozatím se zdá, že do roku 2020 bude pokořena i hranice 65 GW. Za těchto podmínek je prý zbytečné i nadále stejně intenzivně motivovat další investory, podnikatele a výrobce.

Mezi další důvody vedoucí k připravovanému omezení vládní podpory se řadí i rapidní snížení ceny modulů, které učinilo solární energetiku velmi dostupnou záležitostí. Čína se přesto ani v nejmenším nevzdává svého plánu ze začátku roku 2000, kterým je snížení uhlíkových emisí o 40-45 % (do roku 2020) oproti stavu v roce 2005.

I nadále v něm hodlá pokračovat, ale počínaje rokem 2016 zatlačí spíše na národní trh s emisními povolenkami pro výrobní podniky, a také zacílí na snižování spotřeby uhlí. Nastavené podmínky pro „žrouty uhlí“, majoritní průmyslové spotřebitele uhlí, mají být prý natolik nelichotivé, aby se pro ně samy obnovitelné zdroje energie staly tou samozřejmou lepší volbou.

Zahraniční analytici hodnotí tento předběžný plán Číny jako velmi slibný, především díky provázanosti politiky zavádění obnovitelných zdrojů energie a politiky snižování emisí tržními mechanismy.

8 komentářů: „Čínská solární energetika je soběstačná, podpora končí

 • 24. 10. 2014 (12.19)
  Trvalý odkaz

  Tak by mě zajímalo, kdo všechno ještě nás předběhne, než naší vládě dojde, kde udělali soudruzi z NDR chybu.

  Reagovat
  • 24. 10. 2014 (13.53)
   Trvalý odkaz

   Budeme pokračovat v naší diskusi? :)

   Já myslím že ně to nenapdane, respektvie asi všichni už mají ty elektrárny, které chtěli a tak i příjmy.

   Snažím se najít něco k těm bateriím ještě, na tuny to víme od minula, ale snažím se najít jak by byly velké.

   Myslím že rozvodny 110kV/22kV by měly být vybaveny bateriemi pro alespoň hodinu plného provozu.

   Reagovat
   • 24. 10. 2014 (10.58)
    Trvalý odkaz

    Mohl bych Vás poprosit o zdroj, kde se píše o té částce 0,752378Kč/kWh s DPH? Já to nemůžu nikde najít. V článku se píše pouze o 7,56 Kč/MWh, což je 0,00756 Kč/kWh. Děkuji moc.

    Reagovat
    • 24. 10. 2014 (18.02)
     Trvalý odkaz

     Cenové rozhodnutí ERÚ na rok 2014:
     systémové služby 119,25Kč/MWh
     podpora výkupu elektřiny z OZE, KVET a DZ 495Kč/MWh
     činnost OTE 7,55Kč/MWh

     Celkem 621,8Kč/MWh = 752,378Kč/MWh s DPH za energii která tekla například ze střechy po vlastním kabelu do vlastní zásuvky, to je tak která neprotekla elektroměrem do distribuční sítě. Nikdo z příjemců tohoto výpalného přitom nehnul ani palcem.

     Ale zatím pořád lepší než ve Španělsku:
     http://iness.sk/stranka/9036-Dan-zo-Slnka-je-uz-na-svete.html

     Reagovat
     • 24. 10. 2014 (18.30)
      Trvalý odkaz

      Já myslím že měl na mysli ostrovy, tam není důvod pro systémové služby, ale když jsem se na to díval před rokem či dvěma tak tam byly jenom ty služby operátora trhu, no objevil se tehdy takový nápad potrolit ERÚ a poslat tam hromadnou žádost na dodanění výroby proudu v solárních kalkulačkách hodinkách a podobných zařízeních se spotřebou 00nic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *