2050: solární energie hlavním zdrojem elektřiny?

V nové studii Mezinárodní energetické agentury (IEA) experti spočítali, že solární energetika může do roku 2050 pokrýt více než 50 % světové spotřeby elektřiny a stát se tak největším zdrojem elektřiny.

Je plán na osazení milionu střech solárními panely nereálný? COSEIA na to má sedmnáct let času, a především - podporu výrobců i místních obyvatel Zdroj: archiv R. Dohnal
Je plán na osazení milionu střech solárními panely nereálný? COSEIA na to má sedmnáct let času, a především – podporu výrobců i místních obyvatel Zdroj: archiv R. Dohnal

Podle IEA se do poloviny století zvýší celosvětový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na 4600 gigawattů, které dodají 6,5 milionu gigawatthodin elektřiny. Přímo fotovoltaické panely by se pak podílely na výrobě elektřiny 16 %. Oproti dnešku tak výkon solárních elektráren vzroste více než 30x.

IEA také předpokládá prosazení dalších solárních technologií na trhu, jakými jsou solárně termické elektrárny a koncentrovaná solární energie (CSP). Právě technologie CSP by mohla dodávat až 11 % světové elektřiny.

Nástup solárních technologií je podle IEA možný díky rychlému poklesu nákladů. Klíčovými prvky pro využití možností solární energetiky je podle IEA stabilita investic a postupný rozvoj chytrých sítí, které umožní flexibilnější energetický systém.

IEA například kritizuje přístup vlád, které často mění přístup k obnovitelným zdrojům, čímž vyvolávají nestabilitu stávajících investic a blokují výstavbu dalších.

„Materiálu Mezinárodní energetické agentury by si mělo všimnout především české ministerstvo průmyslu, které svými kroky úplně zastavilo další růst dnes již levných solárních panelů na střechách domů. Česká republika by měla opustit své dávno překonané jaderné sny a přestat blokovat šetrné zdroje energie,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Podle přepočtů Aliance pro energetickou soběstačnost by tak do poloviny tohoto století nahradily solární zdroje výkon více než 1200 průměrných uhelných elektráren nebo přes 430 jaderných reaktorů.

„Díky stále dostupnější energii ze slunce jsme svědky opravdové energetické revoluce. Ještě nedávno byla fotovoltaika zdroj pro pár nadšenců. Dnes si ji může pořídit na svou střechu téměř každý a v blízké budoucnosti se solární energetika prosadí na trhu bez dotací. Klíčovým faktorem pro využití možností šetrných zdrojů je zajištění stabilního investičního prostředí a umožnění přístupu k sítím.,“ dodává Sedlák.

tisková zpráva
Sdílet:

6 komentářů: „2050: solární energie hlavním zdrojem elektřiny?

 • 1. 10. 2014 (9.03)
  Permalink

  Cituji: „Podle IEA se do poloviny století zvýší celosvětový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na 4600 gigawattů, které dodají 6,5 milionu gigawatthodin elektřiny.“ Panel o výkonu 1kWp vyrobí asi 1MWh za rok (+- v našich podmínkách je to asi o něco méně, ale může to být i dvakrát více). Tj. jednoduchý a zapamatovatelný vztah je, že se výkon vynásobí tisícem hodin. Asi by proto bylo srozumitelnější prostě napsat, že výkon 4600 GW vyrobí ročně 6500 TWh. Výroba elektřiny se většinou udává v TWh (v ČR je to kolem 150-200TWh) – 6,5 milionu GWh mě mate.

  Reagovat
 • 30. 9. 2014 (13.39)
  Permalink

  jenže, Česká republika je přece specificiký trh …. (sarkasmus)

  Reagovat
  • 30. 9. 2014 (15.02)
   Permalink

   Máte pravdu. Co Čech, to atomový Bureš. :-)

   Reagovat
   • 30. 9. 2014 (17.47)
    Permalink

    Ono by to šlo ale v kombinaci s technologií power to gas, která by, byť tato akumulace je řekněme, nepříliš efektivní, mohou být přebytky energie uskladněny dlouhodobě, zásobníky plynu mají mnohem větší kapacitu, než jakékoliv PVE. Navíc by to umožnilo snížení závislosti na dovozu z nestabilních zemí.

    Reagovat
    • 1. 10. 2014 (8.34)
     Permalink

     To víte že ano, šlo by leccos. Možností je mnoho. To se ještě před tak deseti roky říci nedalo. Jde o to si jenom v klidu promyslet, kde jsou klady a zápory, jaká jsou rizika a co se vyplatí, do čeho investovat a kde je perspektiva udržitelného rozvoje.

     Reagovat
     • 1. 10. 2014 (20.01)
      Permalink

      Řekl bych že v případě čehokoliv co nám umožní nezávislost na importovaných palivech by byl přínos, byť by cena energie byla několikanásobná oproti té z importu.

      Pokud uhlídáme (a jde to) vlastnickou strukturu tak se ani vyšší cena nemusí negativně projevit na ekonomice. Šlo by ohlídat aby peníze zůstávaly v ekonomice dané země, a to buď přes státní vlastnictví, nebo tak že by si občané nakoupili akcie, které by ale byly na burze neobchodovatelné. Dále by se na tom mohly podílet velké, energieticky náročné firmy (byť pro to by mohla stále existovat energi z jádra, ale to by bylo mnohem méně, než dnes.) Těm by ale byl ale akcie jen propůjčené (nevím ještě přesně jak by to fungovalo)

      Po uhrazení nákladů, které by mohly být možná i částečně přímo zadotovány, by mohla být výkupní cena na úrovni nižší, než je tomu v dnes.

      Pokud bychom se bavili o běžných lidech, tak myslím že by se mělo jít cestou levnějších malých VT, spíše typu Halladay, které pracují i při nízkých rychlostech větru, které jsou dostupné v nízkých výškách. Počítám že výkon by měl být kolem 3kW. Pokud bychom dosáhli ročního využití 15%, pak je to 3,9MWh (cca 18700Kč úspory ročně, Nejdražší na celém zařízení asi bude střídač a možná generátor, jestli však bychom celkovou cenu spočítali na 100 000Kč, pak taková VTE se vrátí za 5 let), stále více než potřebuje běžná domácnost v bytě (u domu záleží jestli proudem i topí a ohřívají vodu)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.