2050: solární energie hlavním zdrojem elektřiny?

V nové studii Mezinárodní energetické agentury (IEA) experti spočítali, že solární energetika může do roku 2050 pokrýt více než 50 % světové spotřeby elektřiny a stát se tak největším zdrojem elektřiny.

Je plán na osazení milionu střech solárními panely nereálný? COSEIA na to má sedmnáct let času, a především - podporu výrobců i místních obyvatel Zdroj: archiv R. Dohnal
Je plán na osazení milionu střech solárními panely nereálný? COSEIA na to má sedmnáct let času, a především – podporu výrobců i místních obyvatel Zdroj: archiv R. Dohnal

Podle IEA se do poloviny století zvýší celosvětový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na 4600 gigawattů, které dodají 6,5 milionu gigawatthodin elektřiny. Přímo fotovoltaické panely by se pak podílely na výrobě elektřiny 16 %. Oproti dnešku tak výkon solárních elektráren vzroste více než 30x.

IEA také předpokládá prosazení dalších solárních technologií na trhu, jakými jsou solárně termické elektrárny a koncentrovaná solární energie (CSP). Právě technologie CSP by mohla dodávat až 11 % světové elektřiny.

Nástup solárních technologií je podle IEA možný díky rychlému poklesu nákladů. Klíčovými prvky pro využití možností solární energetiky je podle IEA stabilita investic a postupný rozvoj chytrých sítí, které umožní flexibilnější energetický systém.

IEA například kritizuje přístup vlád, které často mění přístup k obnovitelným zdrojům, čímž vyvolávají nestabilitu stávajících investic a blokují výstavbu dalších.

„Materiálu Mezinárodní energetické agentury by si mělo všimnout především české ministerstvo průmyslu, které svými kroky úplně zastavilo další růst dnes již levných solárních panelů na střechách domů. Česká republika by měla opustit své dávno překonané jaderné sny a přestat blokovat šetrné zdroje energie,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Podle přepočtů Aliance pro energetickou soběstačnost by tak do poloviny tohoto století nahradily solární zdroje výkon více než 1200 průměrných uhelných elektráren nebo přes 430 jaderných reaktorů.

„Díky stále dostupnější energii ze slunce jsme svědky opravdové energetické revoluce. Ještě nedávno byla fotovoltaika zdroj pro pár nadšenců. Dnes si ji může pořídit na svou střechu téměř každý a v blízké budoucnosti se solární energetika prosadí na trhu bez dotací. Klíčovým faktorem pro využití možností šetrných zdrojů je zajištění stabilního investičního prostředí a umožnění přístupu k sítím.,“ dodává Sedlák.

tisková zpráva
Sdílet: