Největší solární elektrárna na světě vyroste… už zase?!

Nemine měsíc, abychom nepsali o největší solární elektrárně na světě. Docela nedávno jsme psali o tom, že Indie má největší solární elektrárnu na světě – 600 MW. Dvě americké firmy však aktuálně rozjely stavbu 550MW fotovoltaické elektrárny v Kalifornii. A také ji označují za největší na světě. Tak kdo má pravdu?

Stavba solární elektrárny v pouštích Kalifornie, foto. FirstSolar
Stavba solární elektrárny v pouštích Kalifornie, foto. FirstSolar

Ať už je či spíše bude největší solární elektrárna na světě kterákoliv z nich, důležité bude zda se alespoň jeden z projektů podaří dokončit. V případě amerického projektu jsou investory společnosti MidAmerican Solar a First Solar. Stavět se začalo v oblasti San Luis Obispo v Kalifornii.

Projekt s názvem Topaz Solar Farms bude mít výkon 550 MW a během tří let zaměstná na 400 dělníků. Jakmile bude elektrárna dokončena, má se podle tiskové zprávy stát „největší solární elektrárnou na světě“ s tím, že bude schopna dodávat energii až 160 000 kalifornských domácností.

Paul Caudill, šéf MidAmerican Solar, se nebojí používat velká slova. „Projekt takové velikosti vytváří nové pracovní příležitosti a hraje důležitou roli v zajištění zdrojů energie pro celý národ.“ Dokončení gigantické solární farmy se očekává začátkem roku 2015.

Elektřinu bude od provozovatelů vykupovat společnosti Pacific Gas and Electric na základě 25leté smlouvy. To by mělo celému státu Kalifornie pomoci dosáhnout 33% podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie do roku 2020.

Celá solární elektrárna bude využívat tenkovrstvých fotovoltaických článků. Ty mají proti klasickým solární panelům v tom, že je na ně třeba minimum vody a při jejich výrobě vzniká výrazně méně odpadu.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.