Energie z vesmíru – nový nástroj globální nadvlády USA

Jakkoliv esotericky a spiklenecky nadpis článku zní, jeho základní myšlenka má velmi reálný základ. Solární elektrárny ve vesmíru přenášející energii na zem jsou téma, které jsme v magazínu Ekologické bydlení několikrát zpracovávali. V roce 2009 poodhalil oponu nad touto technologií světově uznávaný analytik George Friedman.

Takhle nějak by mohly vypadat vesmírné solární elektrárny podle výtvarníků japonské vesmírné agentury JAXA, foto: JAXA
Takhle nějak by mohly vypadat vesmírné solární elektrárny podle výtvarníků japonské vesmírné agentury JAXA, foto: JAXA

George Friedman, narozen v roce 1949 v Budapešti, dnes naturalizovaný Američan, je primárně politickým vědcem a spisovatelem. Provozuje také soukromou výzvědnou společnost Stratfor se sídlem v Austinu, Texas, USA.

V roce 2009 vystoupil v hlavním městě Austrálie na Národní australské univerzitě s přednáškou nazvanou „Předpověď pro 21. století“ o tom jak se budou podle něj vyvíjet geopolitické záležitosti v 21. století.

Během téměř hodiny a půl Friedman upozorňuje na některé zajímavé, obecně nepovšimnuté globální trendy, a na jejich základě pak předkládá vlastní nápady k čemu by mohly vést. Tyto hlavní trendy jsou podle něj tři: všeobecný pokles porodnosti, nahrazení evropského imperiálního systému a nedostatek pracovních sil.

Roboti budou potřebovat energii

Zhruba kolem 35 minuty své přednášky se Friedman zaměří právě na nedostatek pracovních sil. Ten podle něj bude nutné nahradit – čím jiným, než roboty. Ostatně, děje se tak už dnes. Obrovský nárůst počtu robotů ovšem výrazně zvýší energetickou spotřebu.

A tady přicházejí do hry mikrovlnné . „Uhlíková ekonomika má geopolitický problém – kdekoliv fosilní paliva jsou, tam se bude válčit. Navíc jejich ceny fluktuují v předem těžko odhadnutelných vzorech. … Musíme proto snížit ceny energie,“ říká Friedman.

„Jasným řešením tohoto problému je solární energie. Problémem je, že solární energie na zemi by byla ekologická katastrofa. Solární panely vypadají dobře na střeše, ale aby bylo možné solární energií pohánět průmyslovou společnost, to by vyžadovalo obrovské plochy země pokryté kolektory,“ vysvětluje Friedman.

Vesmírné solární elektrárny už se vyvíjejí

Vývoj vesmírných solárních elektráren je podle Friedmana již v běhu a „nevyžaduje žádný technologický průlom“. Vyžaduje podle něj ekonomický průlom. „A tady se dostáváme ke geopolitice,“ dodává. „Země, která ovládá vesmír, najednou zastává roli Saudské arábie.“

Podle Friedmana všechny nové společnosti, které se snaží o dobývání vesmíru – ať už je to SpaceX (), nebo třeba „vesmírné turistické cestovky“ jako Virgin Galactic (Richard Branson), ve skutečnosti cílí na budoucí zakázky NASA/Amerického ministerstva obrany, případně soukromých subjektů, na vytvoření vesmírných solárních elektráren.

Aby bylo možné takové energetické zdroje ve vesmíru postavit – aby se něco takového vyplatilo – bude totiž nutné výrazně snížit cenu dopravení 1 kg nákladu na oběžnou dráhu. A přesně o to se například zcela neskrývaně snaží SpaceX, ale zjevně i řada dalších firem.

Energie = moc

Jakmile budou ve vesmíru, bude možné tuto energii velmi jednoduše prodávat (využívat) prakticky kamkoliv na světě. Mocnost, která tuto technologii ovládne, si vytvoří obrovský náskok před svou konkurencí a výrazně výhodnou ekonomicko-politickou pozici. „To znamená moc,“ dodává Friedman.

„A země, která na tomhle pracuje, jsou Spojené státy americké. Nemůže to být Kanada, Chile nebo Čína,“ dodává Friedman a potvrzuje tím svou tezi, že i v 21. století budou světu zdaleka dominovat Spojené státy americké. Na druhou stranu netvrdí, že Čína, Japonsko nebo Asie jako celek nebudou důležité – budou, ale hlavní roli budou stále hrát .

Mimoto ve své dlouhé, ale nesmírně zajímavé přednášce Friedman také předpovídá dvě nové důležité velmoci: Turecko a Polsko.

YouTube
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.