Australané mají problémy s účty za elektřinu, proto volí solární elektrárny

Ačkoliv je stávající energetická politika Austrálie orientována na uhlí, devět z deseti australských domácností zvažuje nebo aktuálně připravuje svůj přechod na energii slunce.

„Když už alternativní zdroje energie, tak bych chtěl vidět víc domácích střešních elektráren,“ říká australský senátor." Radomír Dohnal
„Když už alternativní zdroje energie, tak bych chtěl vidět víc domácích střešních elektráren,“ říká australský senátor.“ Radomír Dohnal

Střešní solární elektrárny nebo malé sluneční farmy“ domáckých rozměrů lákají drtivou většinu protinožců, ať už jako vítanou alternativu oproti neekologickým tepelným elektrárnám, nebo jen prostě jako nejsnazší cestu ke snížení vlastních účtů.

Solární energetika v Austrálii na penězích stojí a padá. Rozsáhlý výzkum veřejného mínění na národní úrovni, který provedla v průběhu srpna a září společnost Ernst&Young, potvrdil domněnku, že klíčovým faktorem pro 70 % lidí, kteří již domácí střešní solární elektrárny instalovali, byly právě úspory peněz.

A zrovna peníze, respektive množství vynaložených nákladů, je zásadní překážkou pro přibližně 50 % respondentů, kteří pořízení elektrárny teprve zvažují.

Výzkum mimo jiné potvrdil, že prakticky jeden z deseti dotázaných měl problém minimálně jednou v průběhu roku včas zaplatit účet za elektřinu (a v průběhu dvanácti měsíců se tato situace opakovala často až třikrát), a rovněž, že lidé (70% dotázaných) považují pravidelné placení účtů za elektřinu za jeden z deseti největších finančních stresorů, které v průběhu roku běžně zažívají.

A aby toho ještě nebylo málo, 60 % z těch, kteří se v roce 2014 zpozdili s placením účtů za elektřinu, tak nečinili proto, že by zapomněli, ale jako důvod uvedli, a to že „účet byl prostě tak velký, že jej nešlo zrovna zaplatit“.

Domácí střešní solární elektrárny sice představují jednorázovou finanční zátěž, ale v očích Australanů velmi rychle odbourávají problémy s placením účtů.

Protože se energie Slunce jeví jako velmi efektivní a nenáročné řešení, což dokládá i nebývalý nárůst solárních instalací. Jestli jich před deseti lety nebývalo více než 1000 ročně, jen za loňský rok jich bylo 200 000 (od roku 2001 už dohromady přes 1,2 milionu).

Australané vidí vývoj cen na obou stranách, u dodavatelů elektřiny z tepelných elektráren, kde neustále roste, i u solárních panelů, kde dlouhodobě klesá,“ říká australský senátor Nick Xenophon, jinak známý jako hlasitý odpůrce větrných elektráren.

„Jestli v roce 1977 byla cena jednoho wattu okolo 76,67 dolarů dnes je to 0,74 $. A lidé na tento vývoj pochopitelně reagují.“

Sdílet: