V Brně se představil Freedomek
Freedomek je výjimečný použitou technologií, unikátním designem a především novým přístupem architektury k myšlence moderního a svobodného bydlení. Pořízení Freedomku je levnější než koupě běžného bytu, má minimální provozní náklady a poskytuje obyvatelům veškerý komfort. Díky dřevěné konstrukci je jeho ekologická stopa minimální. Může být také zcela nezávislý na inženýrských sítích.
Freedomek 2Plus je koncipován s promyšlenou organizací všech detailů navrženého interiéru a s velkým množstvím úložného prostoru. Základní rozměry jsou 10,6 metrů na délku a 4 metry na šířku, terasa má plochu 7 m².
Uvnitř Freedomku jsou obytná místnost s kuchyňským koutem, ložnice, koupelna s toaletou a technickou místností. Freedomek je vybavený designovým nábytkem i kuchyňskými spotřebiči.
Při váze 15 tun jde o plnohodnotný dům určený k trvalému bydlení. Může obsahovat hi-tech technologie včetně kamerových systémů či jejich ovládání přes smartphone. Dům je možné dodat již pojištěný a lze na něho čerpat hypotéku. Při dobře zvolených spotřebičích a maximálním využití možností domku mohou být měsíční náklady na jeho provoz v řádu stokorun.
Za jeho vznikem stojí známý architekt Marek Jan Štěpán, s prvotní myšlenkou přišel brněnský zlatník a návrhář Jiří Brosch: „U Freedomku odpadají starosti s výstavbou domu, nepotkáte řemeslníka, na všechno máte záruku a je téměř bezúdržbový, což bylo jedním z mých snů o vlastním bydlení.“
Rozhovor: majitel ostrovního domu, který nemá přípojku na plyn, vodu ani elektřinu
EcoCity Malešice – největší ekologické bydlení v Praze
VIDEO: WaterShed – vítězné ekologické bydlení v soutěži Solar Decathlon 2011
Po dopravení Freedomku na místo určení trvá jeho umístění na zemní vruty necelé 4 hodiny. Jelikož je zcela vybavený, může se v něm ihned bydlet.
Moderní design a účelně a funkčně navržený interiér ocení zejména lidé, kteří nechtějí žít v panelácích a touží po domku s výhledem do zeleně, zároveň s minimálními finanční náklady na jeho pořízení a provoz. Mohou to být:
• mladé páry, které chtějí žít v přírodě nezávisle na okolí,
• senioři toužící po příjemném „vejminku“ se zahrádkou,
• rodiny, pro které je pořízení domku pro rodiče a přestěhování se do jejich městského bytu menším finančním nákladem, než koupě nového bytu na hypotéku,
• lidé, kteří chtějí mít na své zahradě luxusní ubytování pro hosty,
• pro „singles“ s dětmi či bez nich,
• a další, kteří ocení kvalitní bydlení.
„Největší výzvou pro mne jako architekta bylo uspořádat funkčně a esteticky bydlení na malé, leč dostatečné ploše. Jeho vzhled a prostor jsem koncipoval tak, aby ihned zaujal a zároveň při dlouhodobém pobytu jeho uživatelům nezevšedněl. Dalším bonusem příjemného bydlení je jeho celodřevěná konstrukce, což byl spíš oříšek pro mého statika, “ říká arch. Marek Štěpán.
První prototyp menšího Freedomku, který vznikal tři roky, se před rokem představil na Václavském náměstí v rámci Architecture Week 2010 a vzbudil značný zájem. Za tu dobu jím prošlo více než 25 tisíc lidí. Kmotrem projektu je známý český architekt, odborný publicista a vysokoškolský pedagog Zdeněk Lukeš.
Podle něho navazuje Freedomek svým konceptem na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu. Souvislost vidí i v hledání malého a nenáročného životního prostoru ve třicátých letech a dnes díky obdobným ekonomickým problémům.
Freedomek je v současné době k vidění v Brně v areálu koupaliště na Kraví hoře. První Freedomky už také stojí u Bodamského jezera ve Švýcarsku, kde sklízí velký úspěch. Freedomek je možné využít i jako obchod, kavárnu či provozovnu, např. pro kadeřnictví, zázemí pro golf atd.
Projekt Freedomky svým unikátním designem a inovativností pokračuje v tradici Brna jako města architektury a inovací. I proto sídlí v Innovation Parku JIC.
„Není náhoda, že se takové projekty rodí právě tady v Brně. Již několik let se aktivně snažíme, aby se tu inovativním firmám dařilo. Kreativní a talentovaní lidé, jako jsou tvůrci Freedomků, totiž dokážou zlepšit a usnadnit život mnoha lidem. A to jsou inovace, které stojí za to podporovat,“ shrnuje ředitel Jihomoravského inovačního centra Jiří Hudeček.
zatim se v tom bydlet neda ale je to krok spravnym smerem.. az si v domku pan arch. Lukes pobude tyden v zime pri -20 a tyden v lete pri +30 jiste prijde na to jak domek vylepsit.. pak tu vec koupim
Nemuzu si pomoct ale pripada mi to tak trochu jako lepsi chata…
No, článek dlouhý ale bez informací, škoda.
Tak si kupte za 1,5 M 1+1 byt v paneláku a máte to vyřešený!!! Když je to pro Vás drahý!
Je to ale nizkoenergeticke, plne designove a na miru zarizene, se spotrebici, LED osvetlenim a vsim ostatnim. Myslim ze cena je za to vsechno pomerne prijatelna. Hlavne je to postavene za kratkou dobu.
hm. Teda nic moc. Za 800K se da sehnat 66m2. U tohoto je za 800K 28m2. To neni free ani nahodou.
Udělal jsem asi chybu že jse po té ceně pátral :))
http://www.freedomky.cz/upload/kestazeni/Cenik.pdf
Prehlednul jsem nekde cenu? Nebo ji skutecne nemohu najit ?