Ve světě se budují geotermální zařízení o výkonu 18 GW

Ještě před 30 lety by většině investorů připadal každý projekt na využívání geotermální energie jako bláhový, a peníze do něj investované za dopředu vyhozené. Doba se ale změnila. V současnosti se v celkem čtyřiašedesáti zemích po celém světě dokončuje na 450 různých projektů využívání geotermální energie.

Geotermální zařízení v Chile. Tektonicky "živé" území nabízí široké pole možností pro uplatnění tohoto zdroje energie. Zdroj: Mike Gonzalez, licence  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Geotermální zařízení v Chile. Tektonicky „živé“ území nabízí široké pole možností pro uplatnění tohoto zdroje energie. Zdroj: Mike Gonzalez, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

S tímto zajímavým srovnáním přichází ve své statistice společnost Pike Research, která upozorňuje, že zatímco se před třiceti lety dařilo tomuto sektoru možná tak na Islandu, dnes se jedná o segment energetického průmyslu s predikovanou kapacitou výkonu 18 GW.

Island a Itálie přitom zůstávají na špici technického pokroku, byť jejich nejmodernější zařízení „druhé generace“ se na celkové produkci podílejí jen asi 250 MW.

V současnosti se za energií země noří nejvíce Indonésie, Chile a Keňa. I nadále proto zůstává pravdou, že se více než 90 % těchto zařízení soustředí na jímání teplé vody nebo páry ze zemského povrchu, namísto hlubinných vrtů.

Experti jsou potřeba

Solidní vrtná díla totiž vyžadují nejrůznější odborné expertízy a práci speciální vrtné soupravy, které nejsou právě levné, a činí je finančně nezajímavé pro ekonomicky slabší země.

Ani silné ekonomické zázemí však neznamená nutně rozvoj tohoto sektoru. Například USA v loňském roce zprovoznili geotermální zařízení o celkovém výkonu 175 MW.

Masivní vzestup se očekává až v tomto roce: státy Arizona, Kalifornie, Washington, Severní Dakota, Nevada, Utah, Oregon a Colorado připravují projekty o komplexním výkonu až 5000 MW.

Náročnější než „tradiční“ OZE

Jak ale zmiňuje Karl Gawell, výkonný vedoucí Asociace geotermální energie (Geothermal Energy Association), vlády jednotlivých zemí se ještě plně neuvědomují všechny výhody, které jim z tohoto přírodního zdroje energie plynou.

Za největší překážku považuje, že na rozdíl od jiných alternativ, slunce nebo větru, není výstavba geotermální elektrárny tak rychlá. A investoři si většinou žádají rychlé a viditelné výsledky.

Konstrukce vyžaduje mnohem více času, než u tradičních OZE, a navíc ji musí předcházet velmi kvalifikovaný proces výběru vhodné lokality,“ říká Gawell.

„Nemalý čas si zabere vyčkávání na rozhodnutí vlády, která udílí potřebná povolení. A přitom se do projektu musí neustále začleňovat ty nejnovější technologické prvky a spolupracovat s výrobci a dodavateli. Dokončení jednoho projektu může trvat sedm i více let. Investoři tedy musí vidět o krok dál, když se rozhodnou pro geotermální energii. Musí vidět tu jistotu a spolehlivost.“

CleanTechnica.com
Sdílet: