Vykonná a levná baterie – otázka nezní zda, ale kdy

Technologické firmy po celém světě pracují na nových výkonných a levných . Firma, která dovede do průmyslové výroby efektivní systém na ukládání elektrické energie, získá velkou část z mnohamiliardového trhu s bateriemi. Černým koněm v tomto závodě se může stát firma Aquion Energy, která vyvinula novou sodíko-iontovou technologii. Pojďme si ji představit. 

sodiko-iontová baterie

Obrázek: Aquion energy

Jak název napovídá, vědci místo drahého a nedostatkového použili sodík. Sodík je mnohem běžnější prvek než lithium. Podle vědců navíc sodíková uloží více elektrické energie než lithiová.

Baterie založené na sodíku již existují. Jsou jimi sodíko-sírové (NaS) baterie, která mají mnoho výhod. Vysokou účinnost nabíjení a vybíjení (až 90 %), vysoký výkon i životnost. Bohužel pracují jen za teplot 300 až 350 °C, což je poněkud nepraktické. Navíc jsou obě elektrody tvořeny agresivními a nebezpečnými hořlavinami.

Na rozdíl od NaS technologie bude sodiko-iontové řešení pracovat za běžné pokojové teploty. Baterie bude mít prakticky stejnou účinnost (85 %) a navíc pro elektrody bude použit netoxický materiál. Anoda bude vyrobená z oblíbeného a katoda z oxidů manganu.

Firma plánuje rozjet ostrou výrobu v letech 2013-2014. Mezitím do konce roku postaví první prototyp – o velikost ledničky, který bude testován u prvních zákazníků.

Cílovým stavem je vyrobit úložiště elektrické energie v ceně 5000 Kč za uloženou 1 kWh – mimochodem hluboko pod cenou současných . Připomeňme, že přibližná denní spotřeba čtyřčlenné rodiny bydlící v je 10 kWh.

Držme Aquion energy palce. Bude to potřebovat, neboť v závodě běží i jiní koně. Připomeňme například společnost Liquid Metal Battery, která vyvíjí baterii založenou na tekutých kovech.

5 komentářů: „Vykonná a levná baterie – otázka nezní zda, ale kdy

 • 27. 7. 2011 (6.33)
  Trvalý odkaz

  Někde jsem četl rozbor, kolik procent ceny dělají jaké materiály v li-cokoliv a jako nejdražší složka zdaleka nevychází lithium (je ho v akumulátoru malé množství), ale paradoxně nějaké pojivo.

  Reagovat
 • 26. 7. 2011 (22.43)
  Trvalý odkaz

  Lithium je možná nezávadné samo o sobě, ale co vím, tak způsoby získávání toho lithia zrovna dvakrát ekologické nejsou.

  Reagovat
 • 26. 7. 2011 (15.53)
  Trvalý odkaz

  Lithium je nezávadné a vyskytuje je skoro všude v malém množství. Ale sodíku je daleko více, ikdyž je ale také více nebezpečný.

  Reagovat
 • 26. 7. 2011 (14.37)
  Trvalý odkaz

  Díval jsem se také na ceny, ano přibližně se to takhle pohybuje, ale je to pořád 2x tolik. To je moc. Navíc jde o cenu suroviny. Pokud je prvek vzácný, nebo závadný pro prostředí (Lithium), je to problém při vysoce sériové výrobě.

  Reagovat
 • 26. 7. 2011 (13.59)
  Trvalý odkaz

  v ceně 5000 Kč za uloženou 1 kWh – mimochodem hluboko pod cenou současných lithium-iontových baterií
  – 13,3V 90Ah lithiovou LiFeYPO4 baterii (= 13,3V*90 = 1,2 kWh ) dnes koupíte kolem 12.000 Kč s DPH. To není o mnoho dražší. A cena lithiových baterií klesá, dřív než bude na trhu sodíková, bude LiFePO konkurenceschopné.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *