Vykonná a levná baterie – otázka nezní zda, ale kdy
Technologické firmy po celém světě pracují na nových výkonných a levných bateriích. Firma, která dovede do průmyslové výroby efektivní systém na ukládání elektrické energie, získá velkou část z mnohamiliardového trhu s bateriemi. Černým koněm v tomto závodě se může stát firma Aquion Energy, která vyvinula novou sodíko-iontovou technologii. Pojďme si ji představit.
Obrázek: Aquion energy
Jak název napovídá, vědci místo drahého a nedostatkového lithia použili sodík. Sodík je mnohem běžnější prvek než lithium. Podle vědců navíc sodíková baterie uloží více elektrické energie než lithiová.
Baterie založené na sodíku již existují. Jsou jimi sodíko-sírové (NaS) baterie, která mají mnoho výhod. Vysokou účinnost nabíjení a vybíjení (až 90 %), vysoký výkon i životnost. Bohužel pracují jen za teplot 300 až 350 °C, což je poněkud nepraktické. Navíc jsou obě elektrody tvořeny agresivními a nebezpečnými hořlavinami.
Na rozdíl od NaS technologie bude sodiko-iontové řešení pracovat za běžné pokojové teploty. Baterie bude mít prakticky stejnou účinnost (85 %) a navíc pro elektrody bude použit netoxický materiál. Anoda bude vyrobená z oblíbeného uhlíku a katoda z oxidů manganu.
Firma plánuje rozjet ostrou výrobu v letech 2013-2014. Mezitím do konce roku postaví první prototyp – o velikost ledničky, který bude testován u prvních zákazníků.
Baterie založené na tekutých kovech – nové řešení ukládání energie
Lithium-vzduchové baterie – budoucnost skladování elektrické energie
Cílovým stavem je vyrobit úložiště elektrické energie v ceně 5000 Kč za uloženou 1 kWh – mimochodem hluboko pod cenou současných lithium-iontových baterií. Připomeňme, že přibližná denní spotřeba čtyřčlenné rodiny bydlící v rodinném domě je 10 kWh.
Držme Aquion energy palce. Bude to potřebovat, neboť v závodě běží i jiní koně. Připomeňme například společnost Liquid Metal Battery, která vyvíjí baterii založenou na tekutých kovech.
Někde jsem četl rozbor, kolik procent ceny dělají jaké materiály v li-cokoliv a jako nejdražší složka zdaleka nevychází lithium (je ho v akumulátoru malé množství), ale paradoxně nějaké pojivo.
Lithium je možná nezávadné samo o sobě, ale co vím, tak způsoby získávání toho lithia zrovna dvakrát ekologické nejsou.
Lithium je nezávadné a vyskytuje je skoro všude v malém množství. Ale sodíku je daleko více, ikdyž je ale také více nebezpečný.
Díval jsem se také na ceny, ano přibližně se to takhle pohybuje, ale je to pořád 2x tolik. To je moc. Navíc jde o cenu suroviny. Pokud je prvek vzácný, nebo závadný pro prostředí (Lithium), je to problém při vysoce sériové výrobě.
v ceně 5000 Kč za uloženou 1 kWh – mimochodem hluboko pod cenou současných lithium-iontových baterií
– 13,3V 90Ah lithiovou LiFeYPO4 baterii (= 13,3V*90 = 1,2 kWh ) dnes koupíte kolem 12.000 Kč s DPH. To není o mnoho dražší. A cena lithiových baterií klesá, dřív než bude na trhu sodíková, bude LiFePO konkurenceschopné.