Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
26. 7. 2011 v rubrice energie

Technologické firmy po celém světě pracují na nových výkonných a levných . Firma, která dovede do průmyslové výroby efektivní systém na ukládání elektrické energie, získá velkou část z mnohamiliardového trhu s bateriemi. Černým koněm v tomto závodě se může stát firma Aquion Energy, která vyvinula novou sodíko-iontovou technologii. Pojďme si ji představit. 

sodiko-iontová baterie

Obrázek: Aquion energy

Jak název napovídá, vědci místo drahého a nedostatkového použili sodík. Sodík je mnohem běžnější prvek než lithium. Podle vědců navíc sodíková uloží více elektrické energie než lithiová.

Baterie založené na sodíku již existují. Jsou jimi sodíko-sírové (NaS) baterie, která mají mnoho výhod. Vysokou účinnost nabíjení a vybíjení (až 90 %), vysoký výkon i životnost. Bohužel pracují jen za teplot 300 až 350 °C, což je poněkud nepraktické. Navíc jsou obě elektrody tvořeny agresivními a nebezpečnými hořlavinami.

Na rozdíl od NaS technologie bude sodiko-iontové řešení pracovat za běžné pokojové teploty. Baterie bude mít prakticky stejnou účinnost (85 %) a navíc pro elektrody bude použit netoxický materiál. Anoda bude vyrobená z oblíbeného a katoda z oxidů manganu.

Firma plánuje rozjet ostrou výrobu v letech 2013-2014. Mezitím do konce roku postaví první prototyp – o velikost ledničky, který bude testován u prvních zákazníků.

Cílovým stavem je vyrobit úložiště elektrické energie v ceně 5000 Kč za uloženou 1 kWh – mimochodem hluboko pod cenou současných . Připomeňme, že přibližná denní spotřeba čtyřčlenné rodiny bydlící v je 10 kWh.

Držme Aquion energy palce. Bude to potřebovat, neboť v závodě běží i jiní koně. Připomeňme například společnost Liquid Metal Battery, která vyvíjí baterii založenou na tekutých kovech.

 Jan Grohmann
Diskuse
 1. ctirad:

  Někde jsem četl rozbor, kolik procent ceny dělají jaké materiály v li-cokoliv a jako nejdražší složka zdaleka nevychází lithium (je ho v akumulátoru malé množství), ale paradoxně nějaké pojivo.

 2. Shal:

  Lithium je možná nezávadné samo o sobě, ale co vím, tak způsoby získávání toho lithia zrovna dvakrát ekologické nejsou.

 3. tom:

  Lithium je nezávadné a vyskytuje je skoro všude v malém množství. Ale sodíku je daleko více, ikdyž je ale také více nebezpečný.

 4. hariprasad:

  Díval jsem se také na ceny, ano přibližně se to takhle pohybuje, ale je to pořád 2x tolik. To je moc. Navíc jde o cenu suroviny. Pokud je prvek vzácný, nebo závadný pro prostředí (Lithium), je to problém při vysoce sériové výrobě.

 5. Martin:

  v ceně 5000 Kč za uloženou 1 kWh – mimochodem hluboko pod cenou současných lithium-iontových baterií
  – 13,3V 90Ah lithiovou LiFeYPO4 baterii (= 13,3V*90 = 1,2 kWh ) dnes koupíte kolem 12.000 Kč s DPH. To není o mnoho dražší. A cena lithiových baterií klesá, dřív než bude na trhu sodíková, bude LiFePO konkurenceschopné.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz