Valentýnský dárek pro britský atom: dotace na 40 let?

Francouzská státní elektrárenská společnost EDF dne 14. února, tedy na svátek sv. Valentýna, prezentovala průběžné výsledky jednání s britskou vládou o podpoře výstavby a zejména provozu jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. EDF požaduje od britské vlády garanci ceny až na 40 let provozu atomového reaktoru.

Navrhovaná podoba jaderné elektrárny Hinkley Point C společnosti EDF Energy v Británii, foto: EDF Energy
Navrhovaná podoba jaderné elektrárny Hinkley Point C společnosti EDF Energy v Británii, foto: EDF Energy

Dohodu však musí posvětit Brusel a britská vláda bude muset vyřešit revizi svého závazku, ve kterém veřejnosti slíbila nedotovat jadernou energetiku. Podle informací Utility Week by měla být dohoda hotová do tří měsíců.

Britskou veřejnost však před zvažovanou formou podpory varovali experti City Bank kalkulací, nakolik může podpora jádra zatížit rozpočet běžný rodiny – až 200 librami (6 400 Kč) ročně navíc.

Obdobnou formu podpory prosazuje také česká vláda – sic ministerstvo průmyslu schovává požadavek pod podporu všech nízkouhlíkových zdrojů.

Obdobnou pomoc pro nové obnovitelné zdroje však plánuje vláda po roce 2014 zastavit. Konzultační společnost Candole Partners  spočítala, že by české spotřebitele jaderné dotace vyšly na téměř 17 miliard korun ročně.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost uvádí: „Zavádět podporu pro jadernou energetiku v době, kdy jsou stále levnější obnovitelné zdroje je nesmyslný hazard. Britská i česká vláda příslibem závazku na dlouhá desetiletí riskuje, že zablokuje cestu k efektivnější a levnější ekonomice využívající čisté zdroje. Například již dnes může solární elektrárna na střeše rodinného domu pokrýt přes 60 procent spotřeby a to za levnější elektřinu než nabízí elektrárenské společnosti.“

tisková zpráva

2 komentáře: „Valentýnský dárek pro britský atom: dotace na 40 let?

 • 26. 2. 2013 (10.09)
  Trvalý odkaz

  Vypadá to, že kdo nekoupí tento rok, tak bude jen platit. Škoda, že nemám vlastní nemovitost a nějaké prašulky na panely. :(

  Reagovat
 • 19. 2. 2013 (21.45)
  Trvalý odkaz

  Nedávno jakýsi ministr životního prostředí proklamoval, že podpora FVE vyjde na bilión (za dobu 20let), zde není řečeno po jakou dobu, ale pokud je to na celou plánovanou dobu životnosti, což jest oněch 40 let, tak to máme skoro sedmset miliard a pokud se JE prodraží (zatím se skoro každá JE prodražila asi 2x), tak to je přes bilión.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *