Američané lobbují za zakázku o dostavbu Temelína

Zatímco Německo jen v tomto roce navýšilo kapacity výroby fotovoltaických elektráren o 6839 MW, v ČR se dál bojuje o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Do debaty o výběru dodavatele reaktorů se dnes zapojila také americká ministryně zahraniční Hillary Clinton.

Zatímco Německo investuje do budoucnosti, Česko investuje do budoucnosti a neprůhledných zakázek. foto: ČEZ
Zatímco Německo investuje do budoucnosti, Česko investuje do budoucnosti a neprůhledných zakázek. foto: ČEZ

Ani nabídka „americké“ společnosti Westinghouse, reaktor AP1000, není podle Aliance pro energetickou soběstačnost tak docela bez problémů. Je kritizován z pohledu jaderné bezpečnosti po loňské jaderné havárii ve Fukušimě [1].

Dokonce u rozestavěného projektu ve státě Georgia (USA) zjistil jaderný dozor, že ocelové výztuže do betonových základů nesplňují požadavky projektu.

Hrozí tak narušení časového harmonogramu a růst ceny elektrárny [2]. Projekt tak může kopírovat dvojnásobně předražené staveniště reaktorů od vyřazené společnosti Areva ve Finsku a Francii.

Problémy se nevyhýbají ani druhému účastníkovi českého tendru – ruské společnosti Atomstrojexport. Například cena čtyř reaktorů jaderné elektrárny Akkuyu, kterou hodlá v příštím roce začít v Turecku stavět ruská firma Atomstrojexport, pravděpodobně vzroste z 20 na 25 miliard dolarů [3].

Ruská strana je také v arbitrážním sporu za odpískanou předraženou dostavbu jaderné elektrárny Belene v Bulharsku [4]. Zpráva BIS za rok 2011 také připomíná, že v Česku sílí zájem ruských zpravodajských služeb o energetiku, včetně tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín [5].

„Na pozadí tendru na výstavbu dalších jaderných reaktorů v Temelíně stojí problematické projekty všech uchazečů. Jejich projekty se potýkají s růstem ceny, protahováním doby výstavby nebo technologické potíže. Úplně nejlepším řešením by bylo postupně kandidátům poděkovat za účast a tendr odpískat Ušetříme stovky miliard pro daleko lepší investice než do nevyzpytatelného atomu,“ říká Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Jen pro zajímavost, sousední Německo jen za říjen zvýšilo instalovaný výkon v solárních elektrárnách o 611,856 MW. Celkem šlo o 19 000 nových instalací, z toho pouze čtyři byly projekty solárních parků o výkonu více než 10 MW. Do 31. července Německo instalovalo 4,9 GW nové kapacity fotovoltaických elektráren.

Zdroje:
[1] http://www.ncwarn.org/wp-content/uploads/2011/11/Rept-Fukushima-AP1000-Fairewinds_11_10_11.pdf
[2] http://chronicle.augusta.com/news/business/local-business/2012-05-11/price-vogtle-expansion-could-increase-900-million
[3] http://www.turkishpress.com/news.asp?id=382687#.UCUUf8_bzGs
[4] http://energia-online.eu/2012/09/19/the-conflict-between-bulgarian-nek-and-russian-atomstroyexport-deepens/
[5] http://bis.cz/n/2012-08-22-vyrocni-zprava-2011.html

tisková zpráva
Sdílet: