Austrálie: obnovitelné zdroje už dnes levnější než fosilní

V roce 2020 budou velkoplošné australské solární instalace produkovat elektrickou energii mnohem levněji, než na kolik dnes přijde elektřina generovaná tamními tepelnými elektrárnami. S touto odvážnou předpovědí přicházejí analytici z Bloombergova finančního centra BNEF, kteří mimochodem také tvrdí, že už dnes vyjde větrná energie v Austrálii levněji, než ta fosilní.

Solární energie bude v Austrálii brzy levnější, než zemní plyn a uhlí. Zdroj: gdt, sxc.hu
Solární energie bude v Austrálii brzy levnější, než zemní plyn a uhlí. Zdroj: gdt, sxc.hu

Analýzy BNEF už delší dobu zneklidňují ekonomy z velkých finančních domů po celém světě. Jednak přesností „předpovědí“, a především jejich často zneklidňujícím obsahem.

Austrálie je ukázkovým případem: země, která prakticky stojí na vývozu uhlí do světa a má k dispozici jeho bohaté zásoby, se zdá jako ideální prostor pro investice do těžkého těžařského průmyslu.

Přitom, jak BNEF zmiňují, se trend rostoucí místní poptávky po fotovoltaických systémech brzy překlene do fáze budování velkoplošných slunečních elektráren, které na domácím poli brzy fosilní zdroje odstaví.

Výsledky pocházejí z analýz pobočky týmu BNEF v australském Sydney. Zdejší finanční věštci a vědmy se tu s pomocí speciálního softwaru s mnohonásobnou regresí pokoušeli modelovat optimální vývoj další situace.

Budoucnost energetiky

Australané podle nich mají skutečně na výběr, o který zdroj se jejich budoucí energetika opře. A podle nich se některé tradiční zdroje, jako například tepelné elektrárny, do dalších let jednoduše přestávají vyplácet, právě tak jako obnovitelné zdroje energie se budou stávat dostupnějšími a levnějšími.

Stejně tak „nevhodným sektorem“ pro investice do budoucna zůstane i zemní plyn. Dlouhodobá předpověď totiž poukazuje na kolísání a celkový pozvolný pokles cen zemního plynu v oblasti Asie a Tichomoří.

Toto ekonomické prostředí prý vytváří jen limitované možnosti pro další investice do rozvoje tohoto nového „fosilního“ segmentu, na rozdíl třeba od USA, kde je jednoznačně stabilizovaný a na vzestupu.

Vítr vs. uhlí

V současné době přijde, vyjádřeno v australských dolarech, jeden megawatt větrné elektřiny na 143 dolarů, stejně jako 143 dolarů za megawatt vyrobený novou australskou tepelnou elektrárnou.

Zdánlivě vyrovnaný výsledek rozhodí australskou vládou nařízené emisní poplatky. To už náhle vychází větrná energie o 14 % levněji.

Ze souboje titánů v zápětí vypadnou i zařízení pracující se zemním plynem, jež dnes generují jeden megawatt za 116 dolarů. I s nimi totiž emisní poplatky zamávají natolik, že větrná energie vyjde opět o celých 18 % levněji.

Chybí politická vůle

Jak ale připouští analytici BNEF, větrná energetika se dnes ani v nejbližších letech, navzdory příznivým kalkulacím, nemůže rovnat zavedenému fosilnímu kolosu.

I když v roce 2020, kam až předpovědi BNEF sahají, bude celková provozní cena větrných turbín o 10 % nižší. Neočekává se proto ani náhlý přerod australské energetiky na podobu jednostranné akcentace síly větru – chybí k tomu totiž dostatečná místní i politická vůle.

A navíc tu v záloze číhá ještě jeden obnovitelný zdroj energie, který má do budoucna mnohem jistější vyhlídky. Odhad vývoje cen fotovoltaiky je totiž více než příznivý.

Do roku 2011 se pořizovací náklady snížily o téměř celou třetinu (29 %) a tento trend i nadále pokračuje.

Ideální obnovitelný zdroj energie

Pro potřeby Austrálie představuje vzhledem k místním podnebným podmínkám ideální zdroj, který na jedné straně vychází o poznání levněji než fosilní zdroje energie (včetně zemního plynu), a navíc netrpí zatížením emisními poplatky.

V roce 2020 prý bude fotovoltaika natolik levným, dostupným a populárním řešením, že prakticky nebude mít na trhu s energiemi konkurenci.

„Tvrzení, že fosilní paliva jsou levná a dostupná, zatímco obnovitelné zdroje příliš neúčinné a nákladné, už prostě přestalo platit,“ říká Michale Liebreich, výkonný ředitel BNEF.

„Je krajně nepravděpodobné, že by se do roku 2020 v Austrálii otevíraly nějaké nové tepelné elektrárny, jejichž provoz je velmi nákladný už teď. Větrná a především solární energie se stanou „horkou kartou“ pro Austrálii v příštích letech.“

5 komentářů: „Austrálie: obnovitelné zdroje už dnes levnější než fosilní

  • 19. 2. 2013 (19.56)
    Trvalý odkaz

    SKvěle. Nastává ta dlouho očekávaná doba, kdy se bude svítit jenom ve dne a topit jenom v létě.

    Reagovat
    • 19. 2. 2013 (22.10)
      Trvalý odkaz

      Hm a co takhle vyrábět vodík a metan do zásobníků jenom v létě? Dokonce existuje dokonce nějaký nápad, jak na výrobu používat vzdušný CO2, který s H2 reaguje (v chemickém reaktoru). Výsledný produkt je směs uhlovodíků. Potřebujete hlavně levnou energii. Dokonce to vypadá, že byste si to místo pálení hruškovice mohl provozovat v malém i doma.

      Reagovat
      • 20. 2. 2013 (13.00)
        Trvalý odkaz

        Z ceho chcete presne vyrabet vodik? jestli z vody vite jaka je ucinnost elektrolizy, 35 – 45% u te parni, skladovat takto energii je neekonomicke.

        Reagovat
        • 20. 2. 2013 (16.11)
          Trvalý odkaz

          Máte špatné informace a nevím, proč je to neekonomické. Zásobníků na plyn je dost. Samotná jednoduchá elektrolýza má účinnost okolo 90%. Uvědomte si prosím jeden zásadní rozdíl u většiny OZE oproti neobnovitelným zdrojům. Nepracujete s palivem, ale s přímo s energií, která je zadarmo a je jí vcelku dost, jenom není vždy dostupná. Může vám tudíž být vcelku jedno, jestli má OZE účinnost 20%, nebo třeba 1% (pokud zanedbáme vedlejší náklady).

          Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *