Nečas, premiér ČR: Nevidím jediný důvod, proč do roku 2020 nepozastavit rozvoj obnovitelných zdrojů

Premiér Nečas přednesl na letošním Strojírenském veletrhu v Brně projev, kterému se leckdo zdráhá vůbec uvěřit. Pošlapal v něm svobodu projevu, politickou svobodu a ještě řekl, že „nevidí jeden jediný důvod, proč do roku 2020 nepozastavit rozvoj tohoto typu energetiky“, myšleno obnovitelných zdrojů energie. Naopak podpořil dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Předseda vlády Petr Nečas se v pondělí 10. září 2012 zúčastnil Sněmu Svazu průmyslu a dopravy v Brně, foto: vlada.cz
Předseda vlády Petr Nečas se v pondělí 10. září 2012 zúčastnil Sněmu Svazu průmyslu a dopravy v Brně, foto: vlada.cz

Nečasův projev stojí za to si přečíst celý a klidně několikrát. Než se dostane k energetice chvíli to trvá, ale pak už to stojí za to. V první odstavci píše:

„Další potřebnou oblastí je energetická stabilita. Máme vysoký podíl sekundárního sektoru, ten je z hlediska své konkurenceschopnosti závislý na cenách vstupů. Ceny energie z tohoto pohledu jsou nesmírně důležité. Musíme si udržet nezávislý energetický mix, ve kterém bude nadále samozřejmě velmi významný podíl jaderné energetiky, ale i například energetiky založené na uhlí, především v oblasti teplárenství.“

Aby vzápětí dodal, že „Musíme zkrotit obnovitelné zdroje energie. Je skutečností, že se stávají brzdou naší ekonomiky.“ Ugh, je to jen můj dojem, nebo si v odstavci výše stěžuje premiér na fluktuace cen vstupních surovin (zemního plynu, uhlí) a o pár vět později říká, že zdroje energie u nichž je cena vstupů nulová je třeba „zkrotit“?

Ale to není to nejlepší. Dále se píše: „Kdybychom nezatáhli prudce za záchrannou brzdu, tak by nastala ještě tvrdší situace než situace, která nastala. Pokud připomenu, že jenom výkon instalovaných fotovoltaických elektráren dosáhl v naší zemi do konce roku 2010 větší výkonnosti, než je výkon celé dukovanské jaderné elektrárny, já to v našich zeměpisných podmínkách považuji za věc, která není pozitivní.“

To bezpochyby není pozitivní. Nicméně, většina těchto solárních elektráren byla vybudována na doslova zelené louce, úrodné půdě, často skrze neprůhledné firemní entity, na základě zákonů či pobídek schválených Nečasovou vládou.

„Nyní musíme zabránit, aby se podobné věci nestaly v oblasti větrné energie, ale i v oblasti bioplynu. To je jedna z klíčových součástí naší energetické koncepce. Máme Evropskou unií dojednaný závazek dosáhnout zhruba 13,5 procenta obnovitelných zdrojů energie v celém energetickém mixu, což je jeden z nejnižších v rámci Evropské unie. V současnosti jsme se dostali na úroveň deseti procent.“ říká dále Nečas ve svém projevu.

K tomu už snad není co dodat. Zatímco Evropa jde hromadně cestou obnovitelných zdrojů právě jako jsou větrné elektrárny, bioplynky apod., česká vláda má prostě recept mnohem lepší.

„Nevidím jeden jediný důvod, proč do roku 2020 nepozastavit rozvoj tohoto typu energetiky, který nás stojí dohromady ve zvýšených cenách energie a v příslušných dotacích ze státního rozpočtu 40 miliard korun ročně, tzn. více než jedno procento hrubého domácího produktu platíme ze svých kapes na obnovitelné zdroje energie a tady musíme jednoznačně vystavit stopku tomuto nepříznivému vývoji.“

Nakonec ještě Nečas zmiňuje: „Součástí tohoto bodu je i důraz na dokončení dvou bloků temelínské jaderné elektrárny, což bude velmi významný impuls pro český průmysl. Chceme, abychom měli čtyři bloky Temelína, aby na dostavbě spolupracovaly české firmy a podniky.“

Z výše uvedeného je jasně patrné, že dostavba Temelína má mít primárně význam podpory domácího průmyslu a zaměstnanosti. Až kdesi vzadu se krčí ekonomická, ekologická a energetická výhodnost takového gigantického projektu.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

12 komentářů: „Nečas, premiér ČR: Nevidím jediný důvod, proč do roku 2020 nepozastavit rozvoj obnovitelných zdrojů

 • 27. 10. 2012 (17.02)
  Trvalý odkaz

  … a ještě řekl, že “nevidí jeden jediný důvod, proč do roku 2020 nepozastavit rozvoj tohoto typu energetiky”

  Takže já s tím na rozdíl od většiny plně souhlasím.
  Nebude se „dotovat“ ZELENÁ

  Reagovat
 • 12. 9. 2012 (15.04)
  Trvalý odkaz

  Tomasi to co říkáte je hezké a zřejmě v horizontu nejbližších let i reálmé, ale nevěřím tomu, že to ti bastardi nechají bez povšimnutí. Přijdou speciální daně, platby a omezení, které to značně znechutí a prodraží.

  Reagovat
 • 12. 9. 2012 (13.55)
  Trvalý odkaz

  nevím jak vy, ale u nas v ateliéru řešíme s naším dodavatelem o možnostech jak dosáhnout přiznivé pořizovací ceny fotovoltaiky na střechu domu tak, aby lidé kteří nechtějí být součástí toho jejich energetického mixu mely možnost vlastní cesty. Již dnes začínají být ceny zajímavé a myslím že pokud trend bude obdobný v následujících letech, tak se dočkáme, že fotovoltaiky budeme kupovat jako auta do garáží

  Reagovat
 • 12. 9. 2012 (13.52)
  Trvalý odkaz

  Dám Vám vše za pravdu. Nečas potvrzuje, že náš národ, respektive naši politikové, ještě nejsou dostatečně zralí na evropskou politiku. Nečas tímto výrokem potvrdil, že čechy jsou kocourkov. Prostě jednou tak a jednou tak. Záměrně se nevyjadřuji, že jde o hájení jedné skupiny pod lacinou pokličkou nás všech. Zajímalo by mě co by mi Nečas odpověděl na otázku: A když zastavíme podporu OZE v ČR tak co se stane s firmami a jedinci, kteří v tomto sektoru podnikají. Nejedná se o likvidaci jednoho sektoru hájící OZE a zvýhodnění stávajících elektrárenských mazlíčku. Není snad obsahem ústavy a obecně v demokracii zaručeno rovné podmínky podnikání na trhu?

  Reagovat
 • 12. 9. 2012 (13.47)
  Trvalý odkaz

  Kazdej [akcionar] kdo podporuje atom a dostavbu temelina by mel dostat od CEZU jeden sud radioktivniho odpadu do sveho sklepa, jako bonus za svou podpuru. Pak by CEZ nemusel stavet zadne uloziste.
  Kazdej podporovatel [akcionar] by tak mohl osobne dohlidnout na spravne ulozeni a osobne se zarucit ze vse je v nejlepsim poradku a presne tak jak ma byt.
  A jako vedlejsi produkt ulozeni ,,sudu,, by bylo vyhrivani celeho domu z darma a vesklepe uz by se nikdy nemuselo svitit.
  Ma to same vyhody.
  Ale treba se pletu, treba je to jinak!

  Reagovat
 • 12. 9. 2012 (9.31)
  Trvalý odkaz

  Pod soudruhem nečasem se hejbe židle, takže se chce zavděčit soudruhu Klausovi. Já ho chápu. Udobřuje si Klause, aby nekandidoval na předsedu ODS. Bohužel jako všchni soudruzi v ČR raději zdevastují území ČR těžbou uhlí, uranu a ukládáním odpadu (o Fukušimě v ČR raději ani nebudu spekulovat) než něž by připustili decentralizovanou výrobu energie a tím i snížili vliv dojné krávy ČEZky.

  Reagovat
 • 12. 9. 2012 (8.11)
  Trvalý odkaz

  Pro Zadluženého – analýza sice deprimující, ale naprosto přesná. Establishment si zvykl na tlustě namazaný krajíc z veřejného rozpočtu a nenechají si ho vzít. Budou proto vymýšlet další nové daně a způsoby, jak na to vybrat. A všechna média v zemi někomu patří, takže investigativní žurnalistika se odpoklonkovala už dávno spolu s politickou etikou. Takže se sice můžeme nadchávat, jak o tom píšeme, ale to je tak asi vše.☺ Asi teprve teď je pravá chvíle pro emigraci.

  Reagovat
 • 12. 9. 2012 (0.10)
  Trvalý odkaz

  Oprava těch výbuchů bylo 2055, jen detail ale i ten zamrazí ;)

  Reagovat
 • 12. 9. 2012 (0.09)
  Trvalý odkaz

  Můžete mi, prosím, vysvětlit, proč naopak vypínat a demolovat spolehlivé (jaderné) zdroje elektřiny?
  Jaderný nehod v elektrárnách byly desítky, pokusných jaderných výbuchů tisíce (přesněji 2035-poslední dva jaderné výbuchy provedla severohanská [severokorejská] armáda v roce 2009 a s nikým to ani nehnulo) a Zemí to tak nějak opravdu závažně neotřáslo.

  Reagovat
 • 11. 9. 2012 (19.15)
  Trvalý odkaz

  Od Nečase, kterému za zadkem sedí Martin Říman, nelze ani čekat nic jiného. JETE je obrovský projekt, na kterém se odkloní ne jednotky, ale desítky miliard korun. Prunéřov bude v porovnání s tím jen slabé kafe.

  Z pohledu ochrany přírody je to skoro jedno, obnovitelné zdroje potřebují spíš ochranu a zanesení externalit do cen než dotace.

  Kam vede dotační politika ukazuje současný stav. Místo podpory OZE vznikly mamutí solární farmy napojené na politiky, domácí instalace se nevyplatí a legislativa obsahuje takové časované bomby, jako povinnost odvádět poplatky ERÚ i při ostrovní instalaci. Místo zahrnování externalit do cen (dražba emisních povolenek) byly desítky miliard darovány vybraným subjektům. Voliči jsou fanaticky proti OZE, ale že hlavní viníci jsou u koryt je nezajímá (Martin Říman, jedna z hlavních figur co stopla včasnou novelizaci v roce 2008 je poradcem premiéra, který brojí proti OZE). Zhruba srovnatelný tunel v podobě rozdávání emisních povolenek zdarma je médii zmiňován naprosto okrajově.

  Zájmy přírody se evidentně prolínají s bojem s korupcí. Blbé je, že není kdo by zájmy přírody hájil. Zelené zlikvidoval Bursík ve chvíli, kdy spustil vnistrostranické čistky a navíc nedokázal za roky vlády prosadit nic zásadního. ODS si s ním zahrávala, zvýšila se za jeho zády korupce a nakonec ho jako nepotřebného odkopli. Aby tahle strana byla volitelná, musela by se jednoznačně distancovat od jakékoliv formy spolupráce s touto tunelářskou stranou.

  Když píši tyhle řádky, vůbec to neřeším z pohledu pravice vs levice. Je mi totiž ukradený. Nic takového neexistuje, existují jen zájmy. A v případě ODS se již ani nesnaží je za cokoliv maskovat. Protože dostatečný počet voličů pohodlně zmobilizuje nějakou nenávistnou kampaní a jeho hlavní politický soupeř je ve všech klíčových otázkách obchodním partnerem

  Nečas už stříhá metr, kdy skončí. Je to slaboch z jakéhokoliv pohledu a i dříve servilní média nemají žaludek opakovat jeho PR přezdívku „slušňák“. Potíž je v tom,že v ODS ho mohou vystřídat jen a jen horší.

  Reagovat
 • 11. 9. 2012 (18.33)
  Trvalý odkaz

  Krásná ukázka jak se dají hájit zájmy úzké skupiny lidí a tvářit se, že to dělá v zájmu většiny.
  Samé laciné a nepromyšlené lži, které si v jednotlivých odstavcích vzájemně odporují.
  Chce se mi zvracet.

  Reagovat
 • 11. 9. 2012 (19.09)
  Trvalý odkaz

  No jo, uhloatombaroni jdou preventivně do útoku, už i na h-ovně měli v TV novinách reportáž o tom, jak jsou najednou větrníky škodlivé. A to proto, protože se zítra koná demonstrace pro lepší energetiku, proti vyrabování Beskyd, dalším dotacím a zvýhodňování jaderné energetiky.
  http://www.energetickakoncepce.cz/demonstrace

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *