Solárně-větrný hybrid z Jamajky

„Nikdo nepracuje s energií slunce a větru tak jako my!“ hlásá na svých stránkách reklamním sloganem do světa společnost WindStream Technologies. Nedávno realizovaný projekt této společnosti v jamajském Kingstonu jasně demonstruje, že na poli hybridních solárních větrných elektráren jde udělat skutečně dobrá práce. Zároveň se jedná o dosavadní největší hybridní větro-sluneční elektrárnu na světě.

Proč si vybírat mezi solárními a větrnými elektrárnami, když můžete mít obojí? Zdroj:  WindStream Technologies
Proč si vybírat mezi solárními a větrnými elektrárnami, když můžete mít obojí? Zdroj: WindStream Technologies

Jamajská právnická firma Myers, Fletcher & Gordon, sídlící v centru rušného Kingstonu, se nyní může pochlubit nevšední střešní instalací. Kromě „všedních“ lesklých panelů se tu vrtí i speciální větrníky.

Solární panely doplněné vertikálními rotory větrné elektrárny, instalované WindStream Technologies, dokáží dohromady generovat 106 000 kWh ročně, a ušetřit tak v průběhu pětadvaceti let (výrobcem udávaná životnost) provozovatelům na dva miliony dolarů.

Pořizovací náklady pravda nepatřily mezi nejmenší, ale splatit by se investorovi měly do čtyř let. Cena elektřiny je na Jamajce asi trojnásobná, oproti USA.

Elektrárna se skládá z padesátky „solárních mlýnů“ (SolarMill), které v součinnosti generují 25 kW díky síle větru, a dalších 55 kW s přispěním palčivého tropického Slunce.

Díky tomu, že budova právnické firmy nestojí daleko od pobřeží, buší tu vítr silou až 96,5 km/h. Zařízení navíc nejsou náročná na prostor, jeden sluneční mlýn má rozměry 85 x 150 cm.

Zmíněná elektrárna je navíc prvním počinem z řady podobných aktivit, které přijala za své jamajská vláda.

V průběhu osmnácti následujících měsíců chce v okolí Kingstonu odbor Jamajských veřejných služeb osadit obnovitelné zdroje energie, schopné generovat celkem 5,7 MW. Nemalou část z toho mají právě tvořit „hybridy“.

Technologie SolarMills je sice dílem americké společnosti, disponuje však řadou výrobních zařízení v indickém Hydebaradu.

Právě odtud mají proudit hybridní elektrárny na řadu lokalit ve světě. A že o nové zakázky zatím nemají nouzi. V současnosti má výrobce dojednány kontrakty v Turecku, Ghaně, Libérii, Novém Zélandu a v Tanzanii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *