Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
16. 11. 2010 v rubrice energie

Sluneční erupce neboli bouře jsou prudké výbuchy na slunci vyznačující se obrovskou energií. Ta poté může putovat k zemi a rušit pozemní elektrické přístroje a dokonce celé . tomu chce zabránit vybudováním solárního štítu proti slunečním erupcím.  
vesmír - sluneční bouře

Erupce ve sluneční koróně mají různou intenzitu a neočekávaný průběh závislý na sluneční aktivitě. Problém je, že jakmile některá z velkých erupcí zasáhne zemi, může to způsobit například rozsáhlé výpadky elektřiny (blackout) v celých státech.

Cílem je proto vyvinout varovný systém, který by umožnil upozornit na konkrétní transformátory, které by mohly být v ohrožení, a dát tak provozovatelům rozvodných sítí předem varování, aby je vypnuli. Zabránilo by se tak poškození i případnému požáru.

Problémy už sluneční bouře způsobily koncem minulého desetiletí ve , , a daších zemích. NASA proto chce pravidelně shromažďovat snímky solárního oblaku ze kterého bude vytvářet 3D model. S jeho pomocí se pak pokusí předpovídat vliv bouře na pozemní zařízení.

cleantechnica, foto: Stanford.edu
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz