NASA chystá solární štít proti slunečním bouřím
Sluneční erupce neboli bouře jsou prudké výbuchy na slunci vyznačující se obrovskou energií. Ta poté může putovat k zemi a rušit pozemní elektrické přístroje a dokonce celé rozvodné sítě. NASA tomu chce zabránit vybudováním solárního štítu proti slunečním erupcím.
Erupce ve sluneční koróně mají různou intenzitu a neočekávaný průběh závislý na sluneční aktivitě. Problém je, že jakmile některá z velkých erupcí zasáhne zemi, může to způsobit například rozsáhlé výpadky elektřiny (blackout) v celých státech.
NASA postaví Základnu udržitelnosti
Planetary Skin – planetární systém sledování životního prostředí
Cílem NASA je proto vyvinout varovný systém, který by umožnil upozornit na konkrétní transformátory, které by mohly být v ohrožení, a dát tak provozovatelům rozvodných sítí předem varování, aby je vypnuli. Zabránilo by se tak poškození i případnému požáru.
Problémy už sluneční bouře způsobily koncem minulého desetiletí ve Spojených státech, Británii, Kanadě a daších zemích. NASA proto chce pravidelně shromažďovat snímky solárního oblaku ze kterého bude vytvářet 3D model. S jeho pomocí se pak pokusí předpovídat vliv bouře na pozemní zařízení.