Celosvětový podíl OZE se do roku 2030 zdvojnásobí

Světový institut pro výzkum zdrojů (WRI) přichází s poměrně optimistickou zprávou. Na základě dat sesbíraných v radě OSN od 127 členských zemí by se pravděpodobně do roku 2030 měl podíl instalovaných obnovitelných zdrojů energie zdvojnásobit, a to především na území států, jež jsou považovány za největší globální znečišťovatele ovzduší.

„Spotřeba energie se bude výrazně zvyšovat, ale OZE pokryjí až polovinu.“ Zdroj: zamnar.com
„Spotřeba energie se bude výrazně zvyšovat, ale OZE pokryjí až polovinu.“ Zdroj: zamnar.com

Do začátku jen pár „ukazatelů pozitivních změn“: ve zprávách jednotlivých členských zemí se referenční odkazy na spojení klíčových slov „obnovitelné zdroje“ zvýšilo o 80 %, frekvence zmínek o jasných cílech zavádění OZE narostla o 53 % a o 27 % vzhůru poskočil počet konkrétních citovaných opatření. Pochopitelně, že pouhý jazykovědný rozbor tiskových prohlášení by byl trochu slabým potvrzením toho, že se věci dávají do pohybu.

WRI proto předkládá detailní rozbor zdrojů Mezinárodní agentury pro energii (IEA), ze které je skutečně patrné k čemu ve světě dochází. Například se dozvíme, že Brazílie, Čína, Evropská unie, Indie, Indonésie, Japonsko, Mexiko a Spojené státy americké dohromady každoročně spotřebují 65 % primární generované energie.

A zatímco v roce 2012 tyto země „konzumovaly“ přibližně 8900 TWh ročně, v roce 2030 se předpokládá až 19 900 TWh/rok. Novinkou je, že až polovina této energie by měla pocházet z obnovitelných zdrojů energie.

V praxi tedy až o 20 % víc, než bylo na mezinárodních fórech a jednáních počítáno, že se do roku 2030 stihne. Jednotliví velcí znečišťovatelé totiž průběžně zvyšují nastavenou laťku. Například v USA hovořili ještě v roce 2012 o tom, že jejich OZE bude generovat v roce 2030 246 GW. Dnes si jsou jisti cifrou 856 GW. A ostatní?

Už nyní je totiž zřejmé, že Brazílie do roku 2030 skutečně stihne dosáhnout 45 % OZE v národním energetickém mixu. Čína zase o 20 % zvýší podíl nefosilní složky při výrobě energie.

V jejím případě se bude zvyšovat i zapojení energie z jádra, ale žádná dobrá zpráva nemůže být bez poskvrnky. Země EU nejsou monolit, ale pokud jde o otázku průměru, do roku 2030 zvládne „bez problémů“ dosáhnout 27 % podíl OZE.

Indii sice bude muset zbytek světa trochu pomoci, nicméně 40 % podíl OZE pro ni také vyjde. Indonésie, pokud stávající situace s požáry a plantážemi olejných palem neskončí ekonomickou katastrofou, stíhá splnit svých 23 % do roku 2025. Mexiko dorovná 35 % podílu OZE do roku 2024, a Američané splní svých 20 % OZE do roku 2030, a to si do obnovitelných zdrojů ani nezapočítávají vodní elektrárny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *