10 tipů, jak ušetřit na energiích v rodinném domku

Bydlení v rodinném domku je sice pohodlné, přináší však také relativně vysoké náklady na energie. Naštěstí se najde řada způsobů, jak náklady snížit. Ve spolupráci s portálem Ušetřeno.cz, který se mimo jiné zabývá porovnáváním dodavatelů energií, vám přinášíme několik tipů, jak na energiích bez velkých investic ušetřit. Pokud se jimi budete řídit, nebudou vás muset tolik pálit tuzemské vysoké ceny energií a zároveň ulevíte přírodě.

Jak ušetřit v domácnosti na energiích? Poradíme vám. foto: Inspireli.cz
Jak ušetřit v domácnosti na energiích? Poradíme vám. foto: Inspireli.cz

1. Netopte zbytečně

Nejvýznamnější položkou nákladů na energie v rodinném domku jsou ty, které připadnou na jeho vytápění. Řada domácností však utrácí víc, než by musela. Například kvůli nevhodně zvolené teplotě v jednotlivých místnostech.

Na letních 24 °C byste měli topit maximálně v koupelně, nikoliv však v obývacím pokoji a už vůbec ne na noc v ložnici. V případě obývacího pokoje si v klidu vystačíte s 20 °C a v ložnici dokonce s 18°C. Ještě méně byste měli topit na chodbách, kde je dostačujících i 15 °C.

2. Větrejte efektivně

I v perfektně zatepleném domě můžete zaznamenávat významné úniky tepla, pokud nesprávně větráte. V topné sezóně proto větrejte krátce, ale intenzivně. Vydýchaný vzduch se rychle vymění za čerstvý, ale teplo zůstane naakumulované ve stěnách a nábytku.

3. Neztrácejte na vedení tepla

Významné ztráty tepla lze zaznamenat i v případě, že teplo od kotle k radiátorům vedete skrze nevytápěné místnosti. Tomu se mnohdy nelze vyhnout, ovšem vyhnout se dá zbytečným ztrátám tepla tím, že teplovodní potrubí dobře zaizolujete.

4. Nainstalujte za topení reflexní fólie

Část tepla, kterou radiátory vyzáří, odchází bez většího užitku do zdiva pod parapetem. Přitom existuje jednoduché řešení, které většinu takto vyzářeného tepla odrazí zpátky. Říká se mu reflexní nebo také teploodrazná fólie a ušetřit může až 5 % nákladů na vytápění.

5. Vařte jen tolik vody, kolik skutečně využijete

Vaříte-li si vodu na čaj nebo kávu, vždy se ujistěte, že vaříte jen takové množství vody, které poté využijete. V opačném případě totiž spotřebováváte elektřinu na ohřátí vody, kterou pak zase necháte vychladnout, anebo v horším případě vylijete do odpadu.

6. Vařte s pokličkou a na správné plotýnce

Vaření se týká i další tip. Ušetřit totiž můžete i vařením na odpovídající plotýnce. Jestliže je plotýnka větší než hrnec, teplo bez většího užitku utíká kolem hrnce. Relativně vysokých úspor lze dosáhnout i prostým používáním pokliček.

7. Udržujte lednici v dobré kondici

Pokud jste si pořídili novou lednici, nejspíše máte pocit, že jste již v tomto směru prostor pro úspory vyčerpali. Bohužel i nová lednice může spotřebovat více elektřiny, než by bylo žádoucí, a to hlavně v případě, že je na jejích stěnách vrstva ledu. Ta totiž brání efektivnímu využívání elektrické energie. Pro nižší spotřebu, ale také delší životnost je tedy nutné lednici i mrazák pravidelně odmrazovat.

8. Perte naplno

Vedle lednice je velkým žroutem elektřiny také pračka. Z každého pracího cyklu je tedy třeba vytěžit maximum. Z poloviny naplněná pračka totiž zpravidla spotřebuje stejné množství energie jako pračka plná. Ušetřit se dá také pořízením pracího prášku, který umožnuje prát při nižší teplotě.

9. Vyměňte klasické žárovky za úsporné

Věděli jste, že klasická žárovka přemění na světlo jen zhruba 10 % spotřebované energie? Zbytek pak představuje odpadní teplo. Chcete-li v rodinném domku raději topit v kotli, vyměňte staré a neúčinné žárovky za úsporné. Vhodným řešením mohou být i kvalitní LED žárovky. Jsou sice dražší než ty klasické, jejich životnost je však nesrovnatelná a nevadí jim ani časté vypínání a zapínání.

10. Vzdejte se stand-by režimu

Řada elektrospotřebičů spotřebovává elektřinu, i když jsou zdánlivě vypnuté. Pro rychlý start totiž využívají tzv. stand-by režimu, při kterém nepřetržitě spotřebovávají malé množství energie. Rychlý start je tedy velmi draze vykoupen. Řešením je tyto spotřebiče po vypnutí vytahovat ze zásuvky či využívat prodlužovací kabel s vypínačem.

placená inzerce

7 komentářů: „10 tipů, jak ušetřit na energiích v rodinném domku

 • 25. 11. 2015 (20.47)
  Trvalý odkaz

  Mě se ty fólie taky osvědčili a efektivnější než vařit vodu na plotýnce je rychlovarná konvice. Žárovky jsou podle mě sporné, ty úsporné mi zase tolik nevydrží a jejich ceny jsou vyšší, ale co bych ještě doporučil je jít přímo ke zdroji a poohlídnout se po levnějším dodavateli energie. Mě se osvědčili X energie, kde jsem oproti původnímu tarifu ušetřil dvatisíce.

  Reagovat
 • 29. 8. 2014 (21.41)
  Trvalý odkaz

  Máte-li na to finance, vyměňte radiátory za X-Control a dejte tam i ty folie. Někdy budete muset topit i zadní deskou radiátoru. Úspora bude znatelná, uvidíte.

  Reagovat
 • 30. 7. 2014 (4.49)
  Trvalý odkaz

  Jsou to užitečné rady, ale myslím si, že se všichni snažíme plnit dané úkoly. Kdo by dnes nešetřil na energiích. Pravdou je, že nejvýznamnější položkou nákladů energií je topení. Tak uvažuji, co bych já s tím mohl udělat. Topíme plynem do radiátorů. Ty jsou 12 let staré. Můžu tedy pořídit reflexní folie, nebo vyměnit radiátory za nové. Četl jsem o radiátorech X-CONTROL, za ty bych folii dávat nemusel. Co byste mi poradili?

  Reagovat
 • 24. 4. 2014 (8.09)
  Trvalý odkaz

  O jak nových spotřebičích je řeč? Otázka je také, zda jsou v domácnostech tyto nové spotřebiče či spíše stařičké televize, dvdčka nebo hifi věže ;)

  Reagovat
 • 9. 4. 2014 (21.20)
  Trvalý odkaz

  stand-by režim

  u nových spotřebičů je spotřeba v tomto režimu zanedbatelné – hodnoty okolo 0,5W. Při ročním provozu jsou náklady asi 20kč/ročně.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *