75W vláknové žárovky končí

Od 1. září 2010 se přestávají prodávat klasické 75W vláknové . Už před pěti lety se na postupném zvyšování energetické účinnosti osvětlení shodli bez výjimky všichni zástupci států , tedy i . Program je rozdělen na několik fází, kompletně budou klasické žárovky s výkonem i pod 40 W vyřazeny z distribuce po roce 2012.  
Evropská unie - úsporné osvětlení - snížení spotřeby energie

Evropská unie stanovila nařízením Komise č. 244/2009 o ekodesignu světelných zdrojů pro domácnosti požadavky na energetickou účinnost, které musejí od 1. září 2009 splňovat všechny světelné zdroje vyráběné pro evropský trh. Od září roku 2009 jsou proto klasické žárovky o příkonu 100 W nebo více stahovány z trhu a nahrazují je energeticky úspornější světelné zdroje. Tento limit bude postupně do roku 2012 snižován (75 W v roce 2010, 60 W v roce 2011, 40 W a méně v roce 2012).

Jako náhrada je už dnes na trhu k dispozici celá řada alternativ za klasickou žárovku. Ať už jde o halogenky, fluorescenční žárovky nebo pomalu začínající , které by se podle odborníků měly stát postupně hlavním zdrojem světla v domácnostech i na veřejných prostranstvích.

U příležitosti ukončení podpory prodeje 75W žárovek dnes proběhla v Evropském domě v také související tisková konference. Návštěvníci se z úst odborníků mohli dozvědět např. to, že energetická náročnost výroby je zdaleka překonána energií spotřebovanou během jejího používání. Jinými slovy, používání šetrných svítidel se v konečném důsledku vyplatí.

Program má za cíl výrazně snížit spotřebu energie pro osvětlení v celé . Podle některých odhadů se stanovením nových požadavků na energetickou účinnost žárovek do roku 2020 každoročně uspoří více než 40 miliard kilowatthodin, což se rovná spotřebě elektrické energie v 11 milionech evropských domácností za tutéž dobu. Dojde také ke snížení až o 15 milionů tun emisí CO2 ročně. Podrobnější informace najdete na webu www.evropska-unie.cz/zarovky.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *