V Berlíně se vaří ze zbytků
Kulinární praxe svobodných mužů praví, že ať už připravujete jakýkoliv pokrm, nakonec vám v ledničce stejně zbude půlka cibule, vymačkaný citron, poloprázdná hořčice a prošlý salám. Co s tím? Tyto potraviny a dochucovadla by stejně dříve nebo později směřovaly do odpadkového koše. Ne tak ale v Berlíně.
Sarah Mewesová a Sandra Teitgeová založily v německém hlavním městě „Směnnou jídelnu“ neboli Dinner Exchange. Ať už to zní sebevíc podivně, scházejí se zde lidé, kterým právě tak zbývají v ledničce nevyužitelné kousky potravin, a v jídelně z nich společně vaří.
Aby toho nebylo málo, projekt zaměřený proti plýtvání jídlem se soustředí i na potraviny „na hranici data spotřeby“ a také jídelními odpadky z několika restaurací. Říká se „Proti gustu…“, ale dojídat zbytky cizího oběda?
Lidstvo se blíží k limitům živočišné produkce
Soylent – nový způsob stravování pro třetí tisíciletí
NASA vyvíjí 3D tiskárnu jídla – replikátor jako ze Star Treku
Denně se zde schází okolo třiceti lidí, kteří se navzájem ani neznají. Dohromady se učí využívat dokonaleji zbytkové a přebytkové potraviny, vařit skutečně z mála a užívat si radosti ze společného oběda.
Bez velkých formalit, ne jako v restauračním zařízení, si radí, jak nejlépe naložit s prošlým salátem, v jaké fázi je už potlučené rajče skutečně nepoživatelné a za jakých podmínek je nejvhodnější tyto odpady skladovat.
„Chceme lidi inspirovat k větší kreativitě, pokud jde o domácí hospodaření,“ říká Mewesová. „Chápeme, že mladí lidé se často potýkají s omezeným rozpočtem, a chceme jim pomoci vylepšit jejich jídelníček, aniž by to zatížilo jejich finance.“ Nutno podotknout, že se v podniku Dinner Exchange podávají pouze vegetariánská jídla.
Pokud budete mít cestu kolem a chtěli byste si pochutnat na nemasité stravě, kterou už před vámi někdo posvačil, přeci jen vás to bude něco stát. Hosté a návštěvy, které nejsou členy klubu, platí za jednu návštěvu 10-15 euro, v závislosti na tom, jestli s sebou něco dobrého na zub přinesou.
Možná se nám představa pokrmů ze zbytků trochu zajídá, pravdou ale zůstává, že každý Němec ročně „vyhodí“ do koše potraviny v hodnotě 235 euro. A za ty peníze už by se jistě dalo něco dobrého uvařit.