Nová zelená úsporám se žadatelům otevře už v pondělí

Již v pondělí 12. srpna začne Státní fond životního prostředí přijímat žádosti do první výzvy Nové zelené úsporám. Program pomůže řadě domácností k energeticky úspornému bydlení a povzbudí českou ekonomiku. Přes tyto nesporné přínosy sdružení Šance pro budovy poukazuje na problémy, které přináší systém ministerských výzev v režimu stop-and-go.

Logo programu Nová zelená úsporám 2013. obrázek: MŽP, SFŽP
Logo programu Nová zelená úsporám 2013. obrázek: MŽP, SFŽP

Během jara a části léta, kdy se již o programu mluvilo, se řada menších i středních stavebních firem potýkala se skokovým útlumem v poptávce po stavebních pracích, lidé dlouho vyčkávali na několikrát odsouvané vyhlášení podmínek programu, které přišlo před pouhými dvěma měsíci.

Situaci dále komplikuje podávání žádostí v rámci výzev, tedy podle data stanoveného ministerstvem, a nikoliv podle individuální situace či potřeby žadatele.

Řada lidí, kteří by s pomocí státního příspěvku investovat chtěli, svůj projekt v tomto systému nestihne během krátké lhůty mezi vyhlášením podmínek programu a začátkem příjmu žádostí pořádně připravit. Program je navíc silně podfinancovaný, na žadatele zatím čeká pouhá 1 miliarda korun.

Řešením je dlouhodobý program se stabilními podmínkami i financováním a průběžným příjmem žádostí. Pro podobné programy lze efektivně využít přes 10 miliard korun ročně.

Státu se vrátí v podobě nových pracovních míst, vyššího HDP i vyšších odvodů na daních. Inspirovat se Česko může v Německu, kde dlouhodobá podpora energetických úspor v budovách funguje už po desetiletí.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká: „Lidé nechtějí investovat do energeticky úsporných renovací nebo nového kvalitního bydlení podle data stanoveného ministerstvem, ale spíše podle své individuální situace a připravenosti na tak velkou investici.“

Holub dále dodává: „Systém ministerských výzev v režimu stop-and-go navíc způsobuje turbulence v poptávce po stavebních pracích a poškozuje malé a střední firmy, které jinak program vítají. Stát by měl proto usilovat o dlouhodobý program se stabilním financováním a průběžným příjmem žádostí.“

tisková zpráva

Jeden myslel na “Nová zelená úsporám se žadatelům otevře už v pondělí

  • 8. 8. 2013 (20.54)
    Trvalý odkaz

    moje řeč, je to strašné, podpora aby se neřeklo. dají tam jen jednu miliardu a omezení času do 15.9.2014 hotové a ukončené stav. práce.
    To je výsměch lidem. Na podporu v oblasti B jsem se dokonce dopisoval s min. žp, a sami mi přiznali, že je to krátká doba a co bude potom nikdo neví , že je to politické rozhodnutí.Postavit pasivní dům, za rok a měsíc je svépomocí nemožné.Takže NZU nedostupné mnoha lidem. mají to nachystané na rychlé montovačky stavebnice (dřevostavby), takže zase jen pro NĚKOHO :-(

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *