Omezení vstupu do části Krkonoš platí kvůli bezohledným borůvkářům

Borůvková sezóna je v plném proudu. Krkonoše každoročně lákají sběrače borůvek. Ti přijíždějí z širokého okolí i z nedalekého zahraničí. Bohužel se na borůvčí doslova vrhají způsobem často nešetrným k okolní přírodě.

Dočasné omezení vstupu mimo značené cesty platí od 20. 7. do 15. 10. 2013 kvůli borůvkářům na 15% KRNAP. foto: Maoman, licence public domain
Dočasné omezení vstupu mimo značené cesty platí od 20. 7. do 15. 10. 2013 kvůli borůvkářům na 15% KRNAP. foto: Maoman, licence public domain

Někteří k očesávání plodů používají tzv. hřebeny. To může vést k poničení celých rostlin. Zejména z tohoto důvodu se Správa KRNAP (Krkonošského národního parku) už potřinácté rozhodla omezit vstup do části Krkonoš.

Toto opatření obecné povahy platí od soboty 20. července. Týká se zhruba 15% celkové rozlohy Krkonošského národního parku. Tato plocha byla pracovníky KRNAP označena přímo v terénu. Díky malé úrodě borůvek tam neočekávají s návštěvníky velké potíže.

Výjimka se týká cyklotras vyhrazených se souhlasem Správy KRNAP a značených turistických cest Klubu českých turistů. Běžní návštěvníci se tedy mohou po cestách procházet nebo projíždět bez omezení.¨

Důvodů, proč každoročně Správa KRNAP provádí toto opatření, je více. Devastace borůvčí v cenných lokalitách zapříčiňuje snížení potravní základny pro semenožravé ptáky a savce.

Když se v tomto přírodovědně hodnotném území pohybuje příliš mnoho lidí, dochází k poškozování chráněných druhů rostlin. Zvěř potřebuje klid hlavně v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Ani jí tedy zvýšená návštěvnost neprospívá.

V I. zóně národního parku je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně zákonem o ochraně přírody a krajiny. Dočasné omezení vstupu mimo vyznačené trasy se týká především II. zóny a malé části III. zóny KRNAP.

Konkrétně se jedná například o okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, pramen Labe, okolí Luční hory a Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory, také o Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory.

Opatření obecné povahy platí od 20. 7. do 15. 10. 2013. Už je rozhodnuto, že potrvá ve stejnou dobu i příští rok. Daná území ohraničují cedule s upozorněním v českém a polském jazyce. Češi jsou na toto omezení již zvyklí a většinou ho bez problémů respektují.

Největší potíže vznikají, když se na borůvčí hlavně v blízkosti státní hranice vrhají tzv. profesionální sběrači. Při porušení nařízení jim hrozí pokuta až do výše 10 000 Kč a propadnutí prostředku, který při spáchání přestupku mnohdy používají – hřebenového česáčku na borůvky.

Text opatření obecné povahy i s přílohami je možné najít na webu www.krnap.cz. Podrobnější informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí jsou k nalezení také na facebookovém profilu www.facebook.com/spravakrnap.

tisková zpráva

2 komentáře: „Omezení vstupu do části Krkonoš platí kvůli bezohledným borůvkářům

 • 24. 7. 2013 (13.58)
  Trvalý odkaz

  Borůvčí je leckde, ale problém je (medializován jen?) zrovna tam. Buď je to KRNAPem nebo Polskem. Také je rozdíl mezi „bezohledným borůvkářem“ a ohleduplným borůvkářem. Ono totiž (nezávisle na použití hřebenu) když člověk nechce mít rozmačkané bobulky (pak se rychle kazí …), tak musí být jemný a porost tak nepoškodí.

  Reagovat
 • 24. 7. 2013 (13.33)
  Trvalý odkaz

  Ochrana přemnožené zvěře si žádá omezování přístupu do přírody. Následně přemnožená zvěř poškodí les. Umožnění poškození přírody zvěří a omezení práv lidí na pohyb v přírodě je základní princip fungování krnapu. Poškození sběrači borůvek je zanedbatelné, omezení se týkající se i III. zóny je drtivé vítězství myslivců nad zdravým rozumem.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *