Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Kvě

Strašák globálního oteplování a zalití světové pevniny vzdouvajícími se oceány pomalu vyprchává. Kdo by se ale přesto chtěl na podobnou eventualitu připravit, nabízí pro něj italská designérka Michele Puzzolante řešení. Je jím umělý plovoucí solární ostrov. Může posloužit i jako skvělý cíl pro dovolenou.

Solární loď - či snad ostrov, je plně soběstačný. Alespoň co se energie týká. Sbírá ji skrize solární panely ze slunce a ukládá v bateriích. foto: Michele Puzolante

Solární loď - či snad ostrov, je plně soběstačný. Alespoň co se energie týká. Sbírá ji skrize solární panely ze slunce a ukládá v bateriích. foto: Michele Puzolante31.
Kvě

je neoddiskutovatelným globálním lídrem v objemu nově instalované výrobní kapacity solárních elektráren. V roce 2011 to bylo 7,5 GW. Ale má v jedné oblasti přeci jen navrch: a to jsou malé residenční střešní s výkonem do 10 kW. I díky nim tam už elektřina ze zásuvky dosáhla stejné ceny jako elektřina ze solárních elektráren.

Austrálie je pro masivní využití solární energie jako dělaná. Přesto jde o jednoho z největších těžařů černého uhlí na světě, foto: Google Maps

Austrálie je pro masivní využití solární energie jako dělaná. Přesto jde o jednoho z největších těžařů černého uhlí na světě, foto: Google Maps30.
Kvě

za slunečného počasí dokáže vyrobit podstatnou část své spotřeby elektřiny v solárních elektrárnách. To tlačí na burzách dolů a naopak tak v Německu roste příplatek za obnovitelné zdroje. Na druhou stranu, díky nízké ceně elektřiny přes den mohou přečerpávací elektrárny fungovat ve dvou namísto jednoho cyklu.

Přečerpávací vodní elektrárna Yomikaki v Japonsku, foto: Qurren/Wikipedia

Přečerpávací vodní elektrárna Yomikaki v Japonsku, foto: Qurren/Wikipedia30.
Kvě

Stane se Jihoafrická republika po další zemí , která dokáže „zkrotit“ obnovitelné zdroje energie? Prozatím to tak vypadá. Dne 21. května jihoafrická vláda rozhodla o kontraktech na vybudování celkem 1 043,9 MW výkonu v obnovitelných zdrojích energie.

Pobřeží Jihoafrické republiky je pro větrné farmy, ať už pozemní či pobřežní, jako stvořené, foto: Vestas

Pobřeží Jihoafrické republiky je pro větrné farmy, ať už pozemní či pobřežní, jako stvořené, foto: Vestas29.
Kvě

Maroko, arabská země v severozápadním cípu , má ze všech zemí severu černého kontinentu k asi nejblíže. Svědčí o tom i aktuální projekt výstavby 500MW solární elektrárny, která má vyrůst na jihu v oblasti Ouarzazate. Jde o kombinovanou koncentrační a fotovoltaickou sluneční elektrárnu, která má být dokončena v roce 2015.

Maroko je jednou ze zemí s jejich pomocí bude Evropská unie plnit svůj závazek zvýšit do roku 2020 podíl energie z obnovitelných zdrojů na 20 %, foto: Jan Horčík pro Ekologické bydlení

Maroko je jednou ze zemí s jejich pomocí bude Evropská unie plnit svůj závazek zvýšit do roku 2020 podíl energie z obnovitelných zdrojů na 20 %, foto: Jan Horčík pro Ekologické bydlení29.
Kvě

Německo je globálním lídrem v oblasti solárních elektráren. Znovu to dokázalo během minulého pátku a soboty, když výkon tamních solárních elektráren poprvé přesáhl 20 GW a dosáhl až k 22,24 GW. Dá se tedy říct, že v sobotu v poledne zásobovalo elektřinou 40 % Německa slunce.

Něměcko je přední evropskou i světovou zemí ve využití fotovoltaiky, resp. solární energie obecně, foto: carluk2007/sxc.hu

Něměcko je přední evropskou i světovou zemí ve využití fotovoltaiky, resp. solární energie obecně, foto: carluk2007/sxc.hu28.
Kvě

Eva Zacharová, Marek Eineigel a jejich Natálka s Adámkem se rozhodli postavit si rodinný dům z přírodních – místních materiálů metodou nosné slámy. Vedení projektu se ujal Jakub Wihan, který dlouhodobě působil v Británii a tam tuto techniku rozvíjel. Placeného týdenního workshopu za slunného květnového týdne měli možnost se zúčastnit i další zájemci o přírodní stavitelství.

Nový rodinný dům má betonové základ a jednoduchý dřevěný skelet - zbytek jsou slaměné balíky, foto: Ekologické bydlení

Nový rodinný dům má betonové základ a jednoduchý dřevěný skelet - zbytek jsou slaměné balíky, foto: Ekologické bydlení28.
Kvě

Účet za vytápění rodinného domu může být na konci zimy velmi nepříjemným překvapením. Natož když je pořádně třeskutá. Máte-li a chcete za topení ušetřit, mohou být jedním z řešení úsporné komínové hlavice či regulátory.

Komínové hlavice zatím nemají v Česku vybudovanou tradici, ale mohou přinést zajímavé úspory; foto: Martin Singr pro Ekologické bydlení

Komínové hlavice zatím nemají v Česku vybudovanou tradici, ale mohou přinést zajímavé úspory; foto: Martin Singr pro Ekologické bydlení
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz