Solární elektrárny v Německu dosáhly rekordního výkonu 22,24 GW
Německo je globálním lídrem v oblasti solárních elektráren. Znovu to dokázalo během minulého pátku a soboty, když výkon tamních solárních elektráren poprvé přesáhl 20 GW a dosáhl až k 22,24 GW. Dá se tedy říct, že v sobotu v poledne zásobovalo elektřinou 40 % Německa slunce.
Už ve čtvrtek 24.5.2012 dosáhl výkon solárních elektráren v Německu poprvé přes 20 GW (přesněji dosáhl 20 097 MW). V minulosti už se k této metě přiblížil, ale nikdy ji zatím nepřekročil. Už v pátek ale dosáhl výkon rekordní výše 22 240 MW. Může zato krásné letní počasí panující v celé střední Evropě.
Malá německá komunita bude energeticky plně soběstačná
Během celého čtvrtka solární elektrárny vyrobily v Německu celkem 167 GWh elektřiny. Pro zajímavost, Německo obvykle ve všení den v květnu spotřebuje asi 1200-1400 GWh. Zmíněná výroba představuje přibližně 12 % spotřeby.
Německo mělo ke konci roku 2011 v solárních elektrárnách instalován výkon 25 GW. To je více než celý zbytek světa dohromady. Jen v roce 2011 tato hodnota stoupla o 7,5 GW. V prakticky 100 % případů jde o fotovoltaiku. V roce 2011 vyrobily fotovoltaické sluneční elektrárny 18 TWh elektřiny, což představovalo 3 % celkové výroby.
Federální vláda si vytyčila za cíl zvýšit instalovanou výrobní kapacitu fotovoltaiky v Německu do roku 2030 na 66 GW. To znamená meziroční růst o 2,5 – 3,5 GW. Pokud to ale půjde více než dvojnásobným tempem jako dosud, bude Německo v cíli mnohem dříve. A vzhledem k neustále klesajícím cenám to není nepravděpodobné.
Jen v prvním čtvrtletí letošního roku přidalo Německo dalších 1,8 GW na celkových 26 GW instalované výrobní kapacity ve fotovoltaice.
Nejlepší by bylo z přebytků energie vyrábět metan a ten tlačit do plynovodu. Což je prakticky stejné jako zemní plyn. Plyn lze v současnosti daleko lépe skladovat než el. energii, například v podzemních jeskyních, vytěžených dolech a vrtech, propustných vrstvách atd.. Tak by dokázali obrovskou část energie uchovat i na zimní období a CNG dopravu.
Jenže vyrábět metan není zatím moc jednoduché.
Ale možná se vyřeší i to:
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/business-ve-svete/clanek.phtml?id=742800
Pokud se spolehnu na to, že údaje jsou správné, tak Německo bude mít za pár let v letních měsících velké přebytky energie a bude hodně vyvážet, to znamená, ceny elektřiny půjdou dolů a dotace samozřejmě také. V roce 2030 to vypadá, že budou mít tak kolem 100GW a jestli ceny panelů půjdou stále tak strmě dolů a poroste i účinnost, tak to spíše bude 200-250GW. Budou muset ale řešit kam s přebytky, když nebude zájem v okolních zemích. Nespíš asi vodík, možná metan. Mají už nějakou strategii?
Fotovoltaika je hodně drahá hračka bez užitku :( . Poku chcou státy takto zachránit naše životní prostředí tak asi něco není v pořádku!