Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Led

V magazínu Ekologické bydlení už jsme informovali o kdejakém zdroji energie. Energie z lidského tepla, energie z lidské pohybu, dokonce i energie ze slané vody či z asfaltu. Ale o získávání energie z deště jsme tu zatím nepsali.

Déšť - alternativní zdroj energie29.
Led

Ceny energií rostou a nic nenasvědčuje tomu, že by se měl trend v budoucnu měnit. Stavební firmy si proto své názvy a reklamní materiály ozvláštňují různými „eko“ přívlastky. Všechny stavby jsou najednou ekonomické a ekologické. Jak se v nabídkách neztratit? Na to by měl odpovědět tento článek.

Ze všeho nejdříve je nutné začít odlišovat normou definované termíny od reklamních sloganů. Všechny ekonomické stavby, ekologické domy a podobné spojení jsou jen marketingovým tahem, který má přinést pozornost. Naproti tomu domy označné jako nízkoenergetický dům či pasivní dům musí prokazatelně splňovat závazné limity měrné spotřeby tepla na vytápění. A že se jedná o opravdu důležitý údaj asi není třeba zdůrazňovat. Vyjadřuje roční spotřebu energie na vytápění vztaženou na jeden metr čtvereční, udává se v kWh/m2 za rok.23.
Led

IBMPřední světové technologické společnosti jako Sony, Nokia, IBM a Pitney Bowes se společně se Světovým obchodním výborem pro udržitelný rozvoj (WBCSD) dohodly, že v rámci projektu Eco-Patent Commons dají k dispozici svých 31 pantentů spojených s ochranou přírody a životního prostředí. Cílem této iniciativy je zamezit „znovuvynalézání kola“, sdílet technologie a myšlenky a především pomoct zlepšovat životní prostředí. Akce byla inspirována podobnými projekty v rámci počítačové open source komunity jako jsou Creative Commons nebo operační systém Linux, kde právě sdílení znalostí umožňuje vývoj stále lepších produktů. Aktivně probíhá nábor dalších společností, které by se projektu Eco-Patent Commons měly zúčastnit.22.
Led

Na okraji Paříže v oblasti Gennevilliers by měla zhruba do jednoho roku vyrůst budova nazvaná „Energy Plus“. Stojí za ní společnost Skidmore Owings & Merrill, která mimo jiné staví například Freedom Tower v nebo nejvyšší mrakodrap světa Burj Dubai v . Energy Plus bude ale z jiného soudku.

Energy Plus

Budova o ploše 70 000 m2, která poskytne prostor až pro 5000 lidí, bude první energeticky plně soběstačnou kancelářskou budovou na světě. Bude produkovat veškerou potřebnou k vytápění, a klimatizaci. Díky využití , které budou pokrývat celou střechu budovy, nebude budova produkovat žádné emise. Společnost Skidmore Owings & Merrill má už dnes údajně další zájemce o podobný koncept v USA, Evropě i na Středním východě. Výstavba projektu Energy Plus bude zhruba o 25-30 % nákladnější než by byla výstavba klasické kancelářské budovy. Tyto náklady se ale mají brzy vrátit díky sníženým nákladům na energie a údržbu.  Roční spotřeba elektřiny na metr čtvereční by měla být asi 16 kWh. Běžné moderní budovy mají tuto spotřebu mezi 80 a 250 kWh, starší budovy až 300 kWh.21.
Led

V americkém státě Texas byly spuštěny větrné turbíny vysoké 345 stop neboli 105 metrů. Jedná se o nejvyšší větrné turbíny v USA. Pocházejí z dílny společnost Vestas (typ Vestas V90) a generují každá 3 megawatty.

Větrné turbíny

Větrné elektrárnyJsou součástí větrné farmy Snyder Wind Project o celkovém výkonu 63 MW. Vy výšce kolem 100 m jsou příznivější větrné podmínky, celá farma díky tomu dokáže dodávat elektřinu ekvivalentní roční spotřebě 12 000 texaských domácností.
Jen v roce 2007 se výkon v USA zvýšil na 5244 MW, což je zvýšení kapacity o 45%. Celková kapacita větrných elektráren v USA je nyní 16 818 MW, nejvíce elektráren je instalováno v Texasu. Minimálně stejný skok v celkové kapacitě by měl v USA proběhnout i tento rok.
Mimochodem, Vestas je evropský výrobce pocházející z Dánska, dnes jeden z největších dodavatelů na světě. Nedávno analyzoval celkový životní cyklus svých turbín, tj. kolik energie je třeba pro jejih výrobu. Analýza ukázala, že výroba 3 MW turbíny spotřebuje stejně energie, jako tato turbína vyrobí za 6,8 měsíce. Přitom odhadovaná životnost turbín je minimálně 20 let.18.
Led

AppleSpolečnost Apple, známý výrobce počítačů Mac a přehrávačů iPod, aktuálně na akci Macworld Expo představil svůj nový notebook Macbook Air. Jedná se o nejtenčí notebook na světě. Novinky i celé akce si ihned povšimla organizace Greenpeace. Nejenže se totiž šéf Apple Steve Jobs zdůraznil roli ekologie, ale navíc ubezpečil, že Macbook Air je vyráběn z méně toxických materiálů a jeho obal je z hliníku. Navíc využívá šetřivé LED podsvícení displeje, aby vydržel jet na baterie co nejdéle. Greenpeace tuto snahu spočnosti Apple prosazovat ekologické standardy ve výrobě počítačů velmi ocenili.

Související články:18.
Led

Solární panel SolfocusPo ekobulváru další zajímavé zprávy ze Španělska. Americká společnost SolFocus sídlící v kalifornském Mountain View (jen tak mimochodem, tam sídlí i Google) a vzešla z výzkumného centra společnosti Xerox v Palo Alto, se chystá v jižním Španělsku vybudovat 3 MW solární elektrárnu. Solfocus využívá unikátní solární články, které využívají minimum křemíku než tradiční solární panely. Solfocus pomocí zrcadel zesílí sluneční paprsek až 500x a zaměří jej do jediného, miniauturního (1 mm2) vysoce výkonného solárního článku pomocí optické čočky. Vyrobit 1 watt energie pomocí klasických solárních článků dnes přijde zhruba na tři dolary. Solfocus tvrdí, že při využití jejich technologie v masovém měřítku by bylo možné srazit cenu až na 50 nebo 32 centů.17.
Led

taška z konopíMinistr životního prostředí Martin Bursík chce omezit používání igelitových tašek. Ty často velké obchodní řetězce a prodejci oblečení či obuvi rozdávají zdarma. Prozatím je v plánu buďto dohoda s řetězci nebo tvrdší varianta v podobě poplatku za každou tašku, říkejme tomu třeba „igelitková daň“. Je pravděpodobné, že i samotné řetězce na dohodu rády přistoupí, protože tašky pro ně – při současném zvyšování cen ropy – představují stále větší finanční zátěž. Následně pak představují zátěž i pro životní prostředí a mnohdy i estetiku našich měst. Prozatím se ale, možná jen „naoko“, brání. Tesco chce údajně představit ekologickou, recyklovatelnou plastovou tašku, která bude stát kolem šesti korun. Pro prodejce konfekce jsou igelitky důležitou součástí budování image, takže tam se jich také hned tak nezbavíme. Otázka do placu: baví vás vybalovat nové boty ze tří různých obalů? Proč nezkusit třeba tašky z konopí?
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz