Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
13. 8. 2007 v rubrice Architektura

Energie z davuVědci z MIT navrhli elektrárnu, kde elektřinu generují… lidé. Ale nepředstavujte si Matrix, kde lidé fungují jako baterie. Studenti oboru Architektura a plánování James Graham a Thaddeus Jusczyk našli způsob, jak získávat energii z pohybu lidí.

V supermarketech každý den lidé nachodí desítky, možná stovky kilometrů a energie „dupání“ zůstává zcela nevyužita. Tzv. „Davová farma“ by získávala energii právě z chození nebo skákání lidí v městském prostředí tím, že by přeměňovala jejich mechanickou energii v energii elektrickou. Pod podlahou by byly instalovány bloky, které by při pohybu lidí nad nimi generovaly energii.

Nejde ovšem zařízení, které by se uchytilo v domácnostech. Tato piezo-elektrická zařízení by posloužila především na frekventovaných prostranstvích jako jsou nádraží nebo supermarkety. Jediný lidský krok vygeneruje energii potřebnou pro rozsvícení dvou 60W žárovek na 1 sekundu. Desetitisíce takových kroků už by dokázaly minimálně zásobovat energií například osvětlení v dané lokalitě.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz