Pasivní a nízkoenergetický dům vs. ostatní

Ceny energií rostou a nic nenasvědčuje tomu, že by se měl trend v budoucnu měnit. Stavební firmy si proto své názvy a reklamní materiály ozvláštňují různými „eko“ přívlastky. Všechny stavby jsou najednou ekonomické a ekologické. Jak se v nabídkách neztratit? Na to by měl odpovědět tento článek.

Ze všeho nejdříve je nutné začít odlišovat normou definované termíny od reklamních sloganů. Všechny ekonomické stavby, ekologické domy a podobné spojení jsou jen marketingovým tahem, který má přinést pozornost. Naproti tomu domy označné jako nízkoenergetický dům či pasivní dům musí prokazatelně splňovat závazné limity měrné spotřeby tepla na vytápění. A že se jedná o opravdu důležitý údaj asi není třeba zdůrazňovat. Vyjadřuje roční spotřebu energie na vytápění vztaženou na jeden metr čtvereční, udává se v kWh/m2 za rok.

Současný český trh novostaveb se dá rozdělit do tří skupin – běžné domy, nízkoenergetické domy a pasivní domy. Otázkou zůstává, jak dlouho bude trvat, než se začnou první dvě skupiny překrývat a nízkoenergetické domy se stanou standardem.

Pohled do minulosti

Domy starší dvaceti let jsou oproti novostavbám značně energeticky náročné. Stavělo se často svépomocí a logicky za využití starších materiálů. Pokud dům neprošel rekonstrukcí, chybí dostatečná izolace, lze v něm najít z dnešního pohledu nevyhovující okna a neefektivní topnou soustavu. Není pak divu, že se měrná spotřeba energie na vytápění vyšplhá až na hodnotu přesahující 200 kWh/m2 za rok.

Současné novostavby

Vývoj šel kupředu a s tím i materiály a postupy. Pokud dnes někdo staví běžný dům, dostane se většinou na hodnoty měrná spotřeby energie na vytápění v rozmezí 80 – 140 kWh/m2 za rok.

Nízkoenergetický dům

Za nízkoenergetický dům se dá považovat pouze takový dům, u kterého je spotřeba tepla na vytápění maximálně 50 kWh/m2 za rok. Nízkoenergetický dům si tedy vystačí s necelou polovinou energie v porovnání s běžnou novostavbou. Úspor se dosáhne zejména pečlivou přípravou projektu, kde je vhodně zvolen tvar a umístění budovy v terénu. Dům by měl být bez výčnělků a s co možná největší prosklenou jižní plochou. Nutné je také využití nadstandardní izolace a dobře regulovaného vytápění. Větrání je řešeno pomocí vzduchotechniky, která sice přivádí čerství vzduch, ale neodvádí z domu teplo.

Pasivní dům

Za pasivní dům norma považuje pouze takový dům, u kterého je spotřeba tepla na vytápění maximálně 15 kWh/m2 za rok. Znamená to, že se dům obejde úplně bez radiátorů. Pokud je potřeba zvýšit teplotu v místnosti, děje se tak pomocí vzduchotechniky. Technologie je podobná jako u nízkoenergetického domu, ale vše je dotažené k dokonalosti. Stavba je dokonale utěsněná, bez tepelných můstků, využívá té nejlepší izolace a zasklení. Vše se samozřejmě odrazí v pořizovací ceně, která však není tak vysoká, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je třeba si připlatit za vynikající projekt, protože bez něho nelze dosáhnout uspokojivých výsledků. Naproti tomu kompenzuje náklady absence rozvodů topení a radiátorů. Celkem se tak cena pasivního domu navýší asi o 10% oproti „běžnému“ kvalitnímu domu. V ČR je nyní postaveno asi 30 pasivních domů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *