Toronto buduje masivní komunitní park pod dálnicí

Prostor pod dálničními nadjezdy se velké metropole obvykle snaží skrývat. Betonová džungle, neřízená skládka odpadů a příležitostné vrakoviště tu a tam zmizí, a nahradí je městský park. Tak se to nedávno stalo v Soulu, Madridu nebo v Seattlu. V kanadském Torontu jsou ale ještě o krok dál.

„Prostor, kde si každý najde to své.“ Zdroj: Urban Gardiner
„Prostor, kde si každý najde to své.“ Zdroj: Urban Gardiner

Původní struktura dálničního přivaděče i s betonovými pilíři zůstává zachována, ale mění se zde to, co normálně vidět není. Pod taktovkou organizace UnderGardiner vzniká unikátní projekt oživení městského prostoru, který je realizován v parametrech 1, 75 kilometrů dlouhého nadjezdu. Betonová dálnice se tu nejpozději do roku 2017 stane střechou, která zaštítí rozšíření městského parku a nabídne prostor pro 55 odlišných aktivit.

Lidé se bez dálničního přivaděče neobejdou, ale nelíbí se jim, jak vypadá. „Projekt Under Gardiner je o tom, že spojku Gardiner Expressway přetavíme ze zoufalé bariéry v páteř neomezených možností,“ říká Lai King-Hum, která organizační aktivity koordinuje. „Společně s lidmi tu vytvoříme dynamický veřejný prostor, který propojí město s nábřežím.“

Jistě, prvním občanským popudem bylo stejně jako v řadě jiných měst celou strukturu odstranit, ale od tohoto záměru bylo upuštěno. Proč? Přivaděč totiž propojuje šest městských čtvrtí, od centra Harbourfront přes Ripleyho akvárium, Fort York až po Bathurst Quay.

Vytvoření zeleného parku místo silnice by sice zlepšilo estetiku místa, ale spojení by bylo narušeno. A proč trhat vazby, které mezi 70 000 obyvateli těchto čtvrtí vznikly? To už raději celý prostor oživit, a udělat z něj něco smysluplného, když už tu jednou stojí.

Dálnice se tak v délce necelých dvou kilometrů stane střechou, která zaštítí 55 různých projektů. Je libo grilovací prostory, venkovní divadlo, ekologickou zahradu, skatepark s rampami, taneční parket nebo prostor pro pořádání blešáků? Pod betonové pilíře se tohle všechno schová.

Zásadní roli pro realizaci (kromě podnětů místních, bez kterých by se to neobešlo) sehrála ale podpora Judy a Wila Matthewsových. Ti na proměnu nelichotivého místa v otevřené společenské centrum přispěli částkou 25 milionů dolarů.

2 komentáře: „Toronto buduje masivní komunitní park pod dálnicí

  • 18. 12. 2015 (13.59)
    Trvalý odkaz

    fakt dobré miesto pre ľudí – pod diaľnicou je zrejme najčistejší vzduch :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *