Putovní výstava Brána recyklace se poprvé představuje na Designbloku

Výstava Brána recyklace vznikla jako designová přehlídka předmětů vyrobených recyklací, na které se podíleli zejména mladí čeští umělci a designéři. „Již v roce 2007 jsme připravili s mými studenty výstavu uměleckých děl, které vznikly zrecyklováním materiálu jako je sklo, nápojový karton nebo PET lahve, říká Kurt Gebauer, sochař a profesor VŠUP.

Výstava Brána recyklace na Designbloku 2011
Výstava Brána recyklace na Designbloku 2011
Dnes po pěti letech přehlídka mapuje trh s recyklovaným zbožím, které se běžně prodává. Provádí nás světem recyklace, ve kterém se denně pohybujeme, a možná si ani neuvědomujeme, že recyklované materiály jsou všude kolem nás.

Z recyklovaných materiálů vznikají předměty, které běžně používáme, jako například plastové a papírové obaly na vajíčka, toaletní papír, sklenice na zavařování potravin nebo kalkulačka z recyklovaného plastu, či různé druhy tašek.

Výstava ukazuje i výrobky, které jsou ukázkou výtvarného a designového zpracování recyklovaných materiálů jako například zrcadlo z recyklovaných časopisů, odpadkový koš z telefonního seznamu, či bloky od firmy MUJI z recyklovaného papíru, skleničky a další artefakty z recyklovaných skleněných lahví, nebo věci méně běžné – kabelky a tašky vyrobené z použitého nápojového kartonu nebo z víček od plechovek. Především děti zaujmou hračky vyráběné z odpadu v Africe, či Asii, kde výroba těchto věcí slouží jako jeden ze zdrojů obživy.

Putovní výstava Brána recyklace vznikla v rámci kampaně na třídění odpadů a jejím cílem je motivovat všechny generace k zamyšlení se nad tím, proč odpad třídit a jaký je význam recyklace v současnosti. Výstavu pořádá autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, která provozuje celorepublikový systém zajišťující třídění, recyklaci a využití obalových odpadů.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *