Kolumbie volí zeleného prezidenta
Kolumbie a především její hlavní město Bagotá patřilo dlouho k nejnebezpečnějším městům světa. Ovšem jen do doby, než se úřadu starosty zmocnil jistý Antanas Mockus. Vystudovaný matematik a filozof je zároveň vynikajícím politikem. Dokázal povznést Bogotu a teď se chystá podobným způsobem vylepšit celou zemi. Za tamní Stranu zelených totiž kandiduje na prezidenta a s největší pravděpodobností uspěje. pokračování…
Pokud se tak stane, bude Mockus prvním „zeleným“, který se kdy dostal do funkce prezidenta země. Mockus proslul jako starosta Bogoty nejen díky tomu, že rapidně snížil kriminalitu, do všech domů zavedl přívod pitné vody a kanalizaci. Navíc ale prováděl vtipné a účinné kousky ke zkvalitnění života ve městě.
Související články:
» Budoucnost EU: energeticky nezávislá města?
» Nová ambasáda České republiky ve Washingtonu bude úplně zelená!
Například najal více než 400 mimů, které postavil na nejrušnější křižovatky ve městě namísto policistů. Jakmile někdo porušil na křižovatce pravidla silničního provozu, mimové si z něj dělali šoufky, což podle Mockuse naštvalo většinu Kolumbijců mnohem víc, než pokuta od policisty.
Starostou téměř devítimilionového města byl dvakrát, v letech 1995 až 1997 a 2001 až 2003. Díky obrovskému úspěchu ve vedení města se mu dostalo mezinárodní pozornosti, přednášel po celém světě o rozvoji měst a sociálních aktivitách. O křeslo prezidenta Kolumbie se pokusil už předtím, ale neúspěšně.
Ke kolumbijské Straně zelených se Mockus společně se dvěma bývalými starosty Bogoty (Peñalosa a Garzón) přidal v srpnu 2009. Společně rozjeli velmi inovativní prezidentskou kampaň, ve které se všichni tři navzájem podporují a nabádají lidi, aby sami zvolili toho, kdo se jim nejvíc líbí.
Starost o životní prostředí dnes v Kolumbii zdaleka není primární agendou. Prezident z řad Strany zelených by to ale mohl změnit. Minimálně však přispěje k vylepšení kreditu této strany ve světě a možná i inspiruje další, aby následovali (-y).