IBM vytváří český národní geoportál

Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) a společnost Česká republika oznámily spolupráci na projektu národního geoportálu INSPIRE. Ten má umožnit celoevropské sdílení informací o .  
mapa Evropy lesy

Celoevropský geoportál INSPIRE, zřízený a provozovaný Evropskou komisí, slouží jako brána k souborům prostorových dat a ke službám spadajícím do působnosti směrnice INSPIRE. Umožňuje uživatelům po internetu přistupovat k potřebným prostorovým informacím a stahovat je.

Kvůli usnadnění integrace národních infrastruktur musí členské státy, tedy i , vedle vlastních přístupových bodů poskytnout přístup ke svým infrastrukturám prostřednictvím národního geoportálu INSPIRE.

CENIA provozuje geoportál pro Ministerstvo životního prostředí fungující již od roku 1998. Ten v současné době běží na technologii z roku 2005. Počet jeho uživatelů každoročně rychle roste. Každý den je generováno zhruba 80 000 map a přeneseno 20 GB map.

Systém byl neustále aktualizován, není však již možné zajistit, aby poskytoval technické služby vyžadované směrnicí INSPIRE. Se splněním těchto požadavků a zásadní rekonstrukcí stávajícího řešení pomohly společnosti CENIA technologie a služby .

IBM v rámci kontraktu poskytne společnosti CENIA služby architektury a návrhu infrastruktury, SOA a integrační služby, služby aplikační infrastruktury (webové služby, virtualizační služby), služby zprovoznění portálu, registrace jednotného přihlašování, služby podpory koncových uživatelů a služby projektového řízení.

Projekt IBM byl zahájen v březnu 2010, provoz s počáteční funkcionalitou bude zahájen již na konci roku 2010, a do roku 2012 bude doplňován dalšími funkcemi. Zahrnuje procesní a legislativní analýzu, tvorbu procesního modelu, testování, pilotní provoz a vylepšování systému, implementaci do produkčního prostředí, rozvoj a také následnou systémovou podporu až do roku 2017.

tisková zpráva

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *